budocentrum wiz 480

Kilkanaście minut przed godz. 20:00, 17 grudnia w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Pieniężnego w Ostródzie rozległ się głośny pisk czujki tlenku węgla. Sytuacja ta wzbudziła niepokój mieszkańców, którzy zaalarmowali straż pożarną.

 

Na miejscu strażacy przystąpili do sprawdzania sprzętem pomiarowym mieszkania. Okazało się, że w domu był podwyższony poziom tlenku węgla. Natychmiast wykonano przewietrzanie oraz wyłączono piecyk gazowy.

 

Strażacy postanowili sprawdzić budynek. Gdy wyszli na korytarz, okazało się odczyt czujnika jest jeszcze większy niż w pomieszczeniu. Ratownicy zaczęli sprawdzać pozostałe mieszkania w budynku.

 

Największy odczyt pojawił się przed jednym z mieszkań na piętrze. Podjęto decyzję o siłowym wejściu do środka, ponieważ istniało podejrzenie że może być zagrożone życie ludzkie. Niestety, w lokalu mieszkalnym strażacy ujawnili ciało 54-letniego mężczyzny. Lekarz stwierdził jego zgon. W pomieszczeniu paliła się kuchenka gazowa, którą prawdopodobnie mężczyzna dogrzewał mieszkanie.

 

Bez wątpienia skutki obecności czadu w kamienicy mogły być o wiele gorsze. Gdyby nie to, że w jednym z mieszkań znajdowała się czujka tlenku węgla, która zaalarmowała mieszkańców, mogło dojść do zatrucia wielu osób. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, niewyczuwalnym przez ludzkie zmysły. Dlatego jest on tak niebezpieczny. Nazywany jest „cichym zabójcą”, który się pojawia i doprowadza do utraty przytomności, a w dalszej konsekwencji do śmierci. Państwowa Straż Pożarna od kilku lat prowadzi akcje profilaktyczne na temat bezpiecznej eksploatacji urządzeń ogrzewczych i instalacji kominowych.

 

 

Źródło: KP PSP Ostróda

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież