----------Niezależny Portal Regionu Ostródzkiego----------

TWÓJ REGION W PIGUŁCE - WIADOMOŚCI | TURYSTYKA | OGŁOSZENIA | REKLAMA

Już w ten weekend czeka nas na niebie niesamowite widowisko. Jak co roku, będziemy mogli obserwować „spadające gwiazdy”.


W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie pojawi się rój Perseidów. To świetna okazja by wybrać się na wycieczkę i położyć się na kocu z dala od miejskich świateł i oglądać spadające gwiazdy. W ciągu godziny, na niebie może się ich pojawić nawet kilkadziesiąt.

 

Co to są Perseidy?
Perseidy to rój meteorów, które widoczne są na niebie raz do roku na przełomie lipca i sierpnia. Są to drobiny pozostawione w przestrzeni przez kometę Swift-Tuttle, przez które będzie przedzierać się nasza planeta. Dzięki temu, na naszym niebie będziemy mogli oglądać rój meteorytów. Jeśli pogoda dopisze – w tym roku może być wyjątkowo widowiskowo.

 

Kiedy obserwować Perseidy?
Perseidy możemy obserwować na niebie już od 17 lipca, możliwość ich obserwacji stracimy dopiero 24 sierpnia. Maksimum ich roju przypada jednak na noc z 12 na 13 sierpnia i na nasze szczęście jest to noc z soboty na niedzielę. Obserwacje możemy zacząć już od godziny 16:00, okno czasowe dla maksimum roju skończy się około godziny 4:30.

 

Pogoda
W tym roku obserwacja Perseidów będzie nieco utrudniona z powodu pełni Księżyca, którą będziemy obserwować 7 sierpnia. Niespełna tydzień później Księżyc nadal będzie bardzo jasnym i dużym punktem na niebie, przez co Perseidy będą widoczne słabiej. Jeśli jednak nie przeszkodzą nam chmury, będziemy mogli zobaczyć ich od 40 do 50 w ciągu godziny.

 

Gdzie je oglądać?
Najlepiej jest oczywiście wybrać się za miasto, gdzie z dala od ulicznych świateł Perseidy będą najbardziej widoczne. Jednak zjawisko będziemy mogli oglądać również w sieci. NASA najprawdopodobniej uruchomi transmisję na swoim kanale USTREAM. Przy wyszukiwaniu przeróżnych transmisji przydatne będą hashtagi, takie jak #Perseidy, #Perseids, #Perseidas2017.

 

 

Źródło: Noizz

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież

Inne

loading...