budocentrum wiz 480

Wystawa „Protestanci dla Rzeczpospolitej” wraz z prezentacją zbiorów Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego będzie dostępna dla zwiedzających od 26 kwietnia do 25 maja 2018r. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie.

 

Wystawa pokazuje sylwetki wybranych polskich protestantów, którzy mieli wielki wkład w walkę o odzyskanie lub utrzymanie niepodległości Polski, głównie w wieku XIX i XX. Zostało to przedstawione jako proces historyczny, rozpoczęty staraniami o podmiotowość języka polskiego i kultury narodowej w XVI wieku, poprzez udział w budowaniu ideowej, etycznej i gospodarczej wielkości I Rzeczypospolitej i wkład w walkę o niepodległość w czasie rozbiorów. Ukazani zostali bohaterowie powstań, ale i naukowcy, pisarze, artyści i przedsiębiorcy. Na koniec twórcy niepodległości Polski i żołnierze o nią walczący.

 

Wystawa uzupełniona została o zbiory pamiątek Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Na wystawie zobaczyć będzie można eksponaty po ewangelickich kapelanach Wojska Polskiego z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz II Wojny Światowej. Zobaczyć będzie można również pamiątki po ks. gen. Adamie Pilchu, który zginał w katastrofie rządowego samolotu w 2010 r.

 

W czasie otwarcia wystawy zaprezentowane zostaną dwie prelekcje:

  • „Protestanci dla Rzeczpospolitej” – Artur Michalski, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury
  • „Ewangelicy w Wojsku Polskim” – ks. mjr Tomasz Wigłasz, kapelan Żandarmerii Wojskowej Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

 

Protestanci dla Rzeczpospolitej

 

Organizatorzy:

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie

Muzeum w Ostródzie

Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury

Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe

 

Wystawa odbywa się w ramach „V Dni Gizewiusza w Ostródzie”; zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach otwartego konkursu ofert.

 

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież