budocentrum wiz 480

23 maja w miejskiej bibliotece publicznej w Ostródzie rozpoczyna się festiwal literatury. Maraton literacki "Prowincja" potrwa do 25 maja i na pewno zainteresuje każdego miłośnika literatury i poezji. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

 

24 maja 2018, godz. 18:00

KRYMINAŁ W BIBLIOTECE

Dwie autorki powieści kryminalnych: Joanna Opiat-Bojarska i Agnieszka Pruska będą naszymi gośćmi na spotkaniu autorskim podczas festiwalu literatury MARATON LITERACKI "PROWINCJA".

 

Joanna Opiat-Bojarska – pasję pisania odkryła dzięki przebytej chorobie. Dziś nie boi się już niczego – ani tematów tabu, ani najbardziej wymyślnej zbrodni. Zadebiutowała groteskową i autobiograficzną powieścią Kto wyłączy mój mózg, która jest zapisem jej walki z chorobą. Jest autorką książek Blogostan, Klub Wrednych Matek oraz powieści kryminalnych, m.in. popularnych cykli: Burzyński i Majewski i Aleksandra Wilk.

 

Fabuły Opiat-Bojarskiej mogły wydarzyć się naprawdę, a siłę jej powieści stanowią niespodziewane zwroty akcji, wysoki ładunek emocjonalny oraz precyzyjne odwzorowanie realiów. Agnieszka Pruska – autorka serii powieści z komisarzem Barnabą Uszkierem: Literat, Hobbysta, Żeglarz i Spadkobierca w których w niezwykle interesujący sposób opisuje żmudną pracę śledczych, książki Zwłoki powinny być martwe, której akcja toczy się w okolicach Olsztynka oraz opowiadań. Należy do Oliwskiego Klubu Kryminału, jest recenzentką i felietonistką serwisu Zbrodnia w Bibliotece. Podobnie jak bohater jej książek, komisarz Uszkier, ćwiczy aikido – posiada stopień mistrzowski.

 

KSIAZKA1

 

25 maja 2018, godz. 18:00

Bernadetta Darska – doktor habilitowana nauk humanistycznych, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, w latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma Portret, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pomysłodawczyni i koordynatorka Kortowskich Spotkań z Literaturą (2010-2012).

 

Autorka wielu publikacji, m.in.: Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej, Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych, To nas pociąga! O serialowych antybohaterach, Pamięć codzienności, codzienność pamiętania. Szkice o reportażu polskim XXI wieku, Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego.

 

Działalność krytyczno-literacka obejmuje też publikacje w czasopismach kulturalnych, m.in.: Dekadzie Literackiej, Res Publice Nowej, Nowych Książkach, Odrze, FA-arcie, Newsweeku, Tygodniku Powszechnym. Prowadzi bloga Nowości Książkowe: http://bernadettadarska.blogspot.com

 

ksiazka11

 

 

26.05.2018, godz. 18:00

"Niektórzy lubią poezję

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość."

 

Mamy nadzieję, że jednak wielu jest takich, którzy lubią poezję i przyjdą na wieczór poezji podczas festiwalu literatury: MARATON LITERACKI "PROWINCJA".

 

Sławomir Płatek – poeta, animator kultury i publicysta, autor kilku książek poetyckich. Mieszka i tworzy w Gdańsku. W połowie lat 90. związany był z trójmiejską inicjatywą poetycką „Almanach”, później współpracował z grupami powstałymi po jej rozpadzie. Wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów literackich, juror konkursów i turniejów poetyckich, inicjator i współorganizator cyklicznych warsztatów poetyckich Pomost, odbywających się od 2009 w gminie Miastko oraz festiwalu Fala Poprzeczna w Gdańsku, prezes Stowarzyszenia Salon Literacki, redaktor portalu Salon Literacki. Prowadzi bloga Drapanie ciszy.

 

ksiazka2

 

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież