budocentrum wiz 480

Ostróda będzie pierwszym miastem w Polsce, które podpisze umowę partnerską z Jamajką – turystycznym i kulturalnym ośrodkiem Ocho Rios na północnym wybrzeżu wyspy. Jednym z elementów łączących te odległe miejsca są czołowe festiwale reggae, Ostróda Reggae Festival i Rebel Salute. Do podpisania umowy dojdzie w lipcu w Ostródzie podczas wizyty jamajskiej delegacji na dobrze znanej już na Karaibach imprezie.

 

 

Radni na Jamajce jednogłośnie zagłosowali za podpisaniem umowy partnerskiej z ostródzkim samorządem. Dziś podobny głos na swoim posiedzeniu wyraziła Rada Miasta Ostróda.


W 2016 roku organizatorzy Ostróda Reggae Festival podczas swojej wizyty na Jamajce nawiązali kontakt z przedstawicielami tamtejszego samorządu oraz Konsulem Honorowym Polski, Panią Ireną Cousins. Rozmowy zaowocowały oficjalną propozycją ze strony odpowiedzialnej za rejon Karaibów Chargé d’affaires Ambasady Polski w Caracas, Pani Mileny Łukasiewicz. Po wymianie korespondencji z Jamajką, władze tamtejszego województwa (parish) Saint Ann z siedzibą w St. Ann’s Bay zadecydowały na swoim forum, że jamajskim miastem partnerskim będzie Ocho Rios.


Ocho Rios jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Jamajce. W pobliżu od 25 lat odbywa się najważniejszy festiwal muzyki reggae na Jamajce – Rebel Salute. Region Saint Ann to również miejsce urodzenia tak ważnych dla Jamajki bohaterów jak Bob Marley, Marcus Mosiah Garvey czy Burning Spear.


Nawiązanie stosunków partnerskich między Ostródą a miastem na Jamajce jest bezprecedensowym wydarzeniem w skali europejskiej. Wymiana kulturalna i turystyczna między miastami będzie wspaniałą okazją do wzajemnego zbliżenia i otworzy dalsze możliwości na drodze poznania odmiennej kultury i obyczajów. To również ukoronowanie wieloletniej współpracy kulturalnej, w wyniku której Ostróda Reggae Festival jest znaną marką na Jamajce. Na przestrzeni lat festiwal odwiedziły setki jamajskich artystów. W 2015 roku impreza była też miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki i gościła jamajski korpus dyplomatyczny.

 

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież