----------Niezależny Portal Regionu Ostródzkiego----------

TWÓJ REGION W PIGUŁCE - WIADOMOŚCI | TURYSTYKA | OGŁOSZENIA | REKLAMA

Na Polach Grunwaldzkich przez ostatni tydzień prowadzone były badania. Poszukiwacze z Polski, Danii i Norwegii chcieli odnaleźć średniowieczne przedmioty, które mogły pozostać na polach od czasu bitwy z 1410 r.

 

Czwarty sezon poszukiwań który odbył się w tym roku został uznany za bardzo udany. Znaleziono tam ponad 100 przedmiotów z początku XV w., a najcenniejszym znaleziskiem okazała się krzyżacka pieczęć z brązu.


— Ten sezon wykopaliskowy był najlepszy ze wszystkich, które do tej pory odbyły się pod Grunwaldem — mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. — Znaleźliśmy m.in. ponad 80 grotów. Co istotne, wśród przedmiotów są też dwa groty włóczni typu sulica, których używała część oddziałów krzyżackiej jazdy ciężkiej. Taką sulicą posługiwał się także wielki mistrz krzyżacki.


Poszukiwacze korzystali z najnowszych technik, w tym georadaru, dronów oraz wykrywaczy stosowanych w archeologii nieinwazyjnej. Udało im się odnaleźć sześć monet krzyżackich, 7 sztuk groszy praskich i fragmenty ostróg rycerskich. Najcenniejsza okazała się pieczęć krzyżacka z brązu, którą odciskano na dokumentach. Przedstawia pelikana karmiącego pisklęta w gnieździe. Taki sam wizerunek możemy znaleźć nad studnią na dziedzińcu zamku w Malborku. Została znalezione w okolicach kaplicy pobitewnej – mogła należeć do któregoś z dostojników zakonu.

Komentarze   

# lukasz 2017-09-25 13:27
ciekawe czy jest tego wiecej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Inne

loading...