budocentrum wiz 480

„Trochę kultury… z lektury!” – projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Morągu, to po części odpowiedź na prośby uczestników poprzedniej edycji („Książka żyje… Naprawdę!”), ale także próba odczarowania tego, co na języku polskim przyprawia uczniów o dreszcze, czyli… lektury.

 

Celem projektu było wykonanie 12 zdjęć, na których uczeń jest do tego stopnia zaczytany i zainteresowany lekturą, że świat w niej przedstawiony przenika do świata rzeczywistego. Aby podjąć działania, uczestnicy najpierw musieli wybrać książki do odczarowania. W tym celu biblioteka podjęła współpracę z lokalnymi szkołami, aby bezpośrednio od uczniów dowiedzieć się, jakie lektury najchętniej zobaczyliby w trochę innej, dużo ciekawszej odsłonie. Zaangażowane zostały trzy szkoły – podstawówka, gimnazjum i liceum i każda z nich realizowała 4 zdjęcia z lektur na ich poziomie.


Podobnie jak w ubiegłym roku projekt rozpoczął się warsztatami z fotografem – Hubertem Kalinowskim. Uczestnicy dowiedzieli się jak komponować kadry zdjęciowe, wybrali książki, które na późniejszych spotkaniach ilustrowali po swojemu oraz wykonywali pierwsze szkice. Następnie odbyły się zajęcia ze scenografii i kostiumografii, na których Adam Pyjor pomógł wstępnie zaprojektować kostiumy dla postaci ze zdjęć i wystrój kadrów. Nie obyło się także bez warsztatu z charakteryzacji prowadzonego przez Aleksandrę Arabasz. Pomysłodawczynią i koordynatorem projektu była Paulina Kalinowska.


Efektem sesji zdjęciowych realizowanych od lipca do września jest wystawa 12 finalnych zdjęć, 4 plansz przedstawiających backstage oraz kostiumów, które powstały na potrzeby projektu. Dzięki współpracy z Olsztyńskimi Zakładami Graficznymi główne fotografie zostaną wydane także w formie kalendarza na 2018 rok.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę „Trochę kultury… z lektury!”, który odbędzie się 27.10.2017 r. o godz. 18:00.

 

Document-page-001 (2)
Document-page-001 (3)
Document-page-001
plakat 1 Ania-page-001
plakat 2 Zjawa-page-001
plakat 3 Gollum-page-001
plakat 4 Kleks-page-001
plakat 5 Hobbit-page-001
plakat 6 Krzyżak-page-001
plakat 8 Lalka-page-001
plakat 9 Ogród-page-001
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w MorąguDodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież