----------Niezależny Portal Regionu Ostródzkiego----------

TWÓJ REGION W PIGUŁCE - WIADOMOŚCI | TURYSTYKA | OGŁOSZENIA | REKLAMA

Podziały i różnice, to elementy przypisane ludzkiej naturze. Od zarania dziejów spierano się, którą stroną schodzić z drzewa, czy uciekać przed zagrożeniem. Efekty tych różnic prawie zawsze znajdowały swój tragiczny finał. Dlaczego tak trudno zapanować nam nad niepożądanymi emocjami, spróbuję opisać, za przykład podając ostródzkie rozwarstwienie wynikające z istnienia dwóch ośrodków szkolenia dzieci i młodzieży w piłce nożnej, czyli Sokoła Ostróda i AP Ostróda. Gotowi?

Przynajmniej od roku skłaniałem się do podjęcia owego tematu. Nawet odczuwam żal, że tak późno. Czara goryczy przelała się, gdy w sobotnie przedpołudnie zawitałem na ostródzkim stadionie, aby kibicować młodym adeptom sztuki piłkarskiej z kraju i zagranicy. „Ostróda Cup", bo o tejże imprezie piszę, to cudowna i wartościowa przygoda. Turniej skupia swe zainteresowanie wielkich europejskich i polskich klubów. Turniej kierowany jest do dzieciaków w wieku ok. 11 lat, kiedy to granie sprawia naturalną i niczym niezmąconą radość. I takąż właśnie widziałem na murawie. Zaangażowanie, sportową rywalizację, ambicję, radość i łzy. Prawdziwe, piękne emocje. Wszystko to, co sprawia, że idea sportu jest niezwykła, zjawiskowa i naturalna. Właśnie w tym wieku, to wszystko jest czyste. Czyste i wspaniałe. Później to piękno wpada w paszczę współczesnego szaleństwa, zatracając się bezpowrotnie. Komercja i nad ambicja dorosłych sprawiają, iż dzieciom z pierwotnej idei pozostaje rozgoryczenie, smutek, rozczarowanie i powielana z zachowań dorosłych niechęć, a często także nienawiść. Bardzo często wtedy dokonują wyboru o zaprzestaniu uprawiania sportu. Czy my dorośli ponosimy za to odpowiedzialność? Z całą pewnością!

Dwa światy
Nie ucieszyła mnie informacja, o wygranej młodzików Sokoła z rówieśnikami z AP. Owszem, nasi wygrali, ale ci z AP, to kto? Nie nasze ostródzkie dzieciaczki? Nie nasi sąsiedzi, koledzy naszych dzieci? A gdyby wygrała AP, to czy radość byłaby uzasadniona? Zobaczcie, już zadawane w ten sposób pytania trącają absurdem. Bo czymże innym jest obecny podział na „Czerwonych” – AP, i „Niebieskich” – Sokół, jak nie absurdem? A szukanie genezy powstania konkurencji dla Sokoła Ostróda – bo czymże innym jest AP – przypomina labirynt Minotaura, niemożliwy do pokonania bez nici Ariadny. Za takową z całą pewnością uznać można niezadowolenie części rodziców, których dzieci wcześniej rozwijały się w Sokole. Narzekano na kwestie organizacyjne, zaangażowanie trenerów, bałagan, itp. Za ciekawostkę podam, że część tychże trenerów przeszła do AP. Więc doznając głębokiego dysonansu poznawczego, pogubiłem się zupełnie w tej kwestii. Ok, idźmy dalej, gdyż przed nami najtrudniejsza część ostródzkiej utopii, która próbuje być usprawiedliwiana dobrem i rozwojem dzieci, czyli…wzajemna niechęć i nienawiść. Uwaga przechodzimy do części bolesnej.

Część bolesna, czyli niechęć i nienawiść
Na temat dwóch ośrodków szkolenia dzieci i młodzieży w Ostródzkie rozmawiałem do tej pory z dziesiątkami osób. Ze strony środowisk „Czerwonych”, jak i „Niebieskich”. Każda z nich ma swoje racje i argumenty. To jestem jeszcze w stanie przyjąć i zaakceptować, lecz kiedy napotykam wrogość, a czasem nawet nienawiść, to głośno mówię stop! Dość tego! Ludzie opamiętajmy się! Stanowimy małą społeczność, w której nie brak problemów. Nie pogłębiajmy ich tam, gdzie nie potrzeba. Ba! Zasypujmy, jeśli jeszcze można, bo okazać się może, że podziały zaszły tak głęboko, że nic nie da się już zrobić. Ja rozumiem, kiedy słyszę argumenty, z którymi dyskutować się nie da, ale poprawiajmy własne podwórko, a nie twórzmy nowych. Przyjmując zatem, że nienawiść, to jedynie porażka wyobraźni, spróbujmy sobie wyobrazić, że siadamy wspólnie do stołu i szukamy konstruktywnych rozwiązań. To przysłuży się naszym dzieciakom ganiającym za piłką bardziej, niż wpajanie im niechęci. Przejdźmy do podsumowania i wniosków praktycznych.

Część radosna, czyli zgoda buduje, niechęć rujnuje
Nie byłbym sobą, gdybym nie zakończył optymistycznie. Niechęć bywa kłopotliwa, kiedy nie napotyka wzajemności. Spróbujmy wyzbyć się wzajemności a łatwiej nam będzie znaleźć porozumienie. Innymi słowy, okażmy sobie wzajemnie dobrą wolę. To już dużo. Jako pierwszy krok w kierunku zdrowego rozsądku, który winni – jako dorośli, jesteśmy naszym dzieciakom. One nie do końca rozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. I dobrze. Odnoszę wrażenie, że część rodziców także. Spektakl, pod tytułem: „Czerwoni lepsi od Niebieskich” i odwrotnie, musi się zakończyć! To jesteśmy winni naszym pociechom. Nie chce mi się słuchać, że gdzieś mają lepsze piłki, getry, albo trenera, bo to tak żenujące, że aż wstydliwe! Jesteśmy zbyt małym środowiskiem, żeby stwarzać sobie sztuczną konkurencję. Kto na niej tylko ucierpi? Jasne, że same dzieciaki. Ich przyszłość, ich relacje z rówieśnikami. Jeśli ucierpi tylko duma kilkorga dorosłych, to jakoś przeżyjemy, lecz dobra naszych pociech nie wkładajmy pomiędzy waśnie dorosłych, gdyż to one przegrają. Właśnie one, a w konsekwencji całe środowisko. Jakby nie patrzeć, wszyscy przegramy, jeśli wspólnie nie usiądziemy, aby zastanowić się, co dalej. Jeszcze jest czas, choć ona biegnie nieubłaganie. Ten właśnie czas, to iskierka tlącej się nadziei. Nie zmarnujmy jej. Tylko o to proszę.


Zakończenie
Miło było patrzeć na grę młodzików Feyenoord’u Rotterdam. Dobrzy technicznie, myślący, szybcy. Przez moment pomyślałem, że łącząc w jeden organizm nasze dzieciaki, moglibyśmy stworzyć w przyszłości bardzo silny ośrodek piłkarski. O naszym Sokole głośno jest w całym kraju. Uwierzcie mi. Dobra gra pierwszego zespołu plus działania medialne przynoszą zamierzony efekt. Środowiska piłkarskie z Warszawy, czy Łodzi gratulują nam tego sukcesu. Sokół się rozwija, nabiera mocy i uznania. To świadczy, że lekcje odrobiliśmy, lecz nasza młodzież, to sól tej ziemi, jak i przyszłość piłki nożnej w naszym regionie. Tylko wspólnie dalej możemy – i powinniśmy się rozwijać. Nie pojedynczo, tylko zespołowo. Jako jedna ostródzka rodzina. Wszyscy wspólnie zagrajmy w ostródzkich barwach! Czy nam się to uda? Możecie się ze mnie śmiać, uznawać za niepoprawnego optymistę, lecz wiedzcie, że jestem ostatnią osobą, której wmówicie, że się nie da. Ostatnią!

P.S. Mój telefon i mail dostępny jest dla każdego na stronie Sokoła. Każdy, myślący z dobrą wolą o przyszłości piłki nożnej w Ostródzie, bez problemu mnie odnajdzie. Odpowiem na każdy konstruktywny sygnał z wyjątkiem hejtu, bo ten spływa po moich plecach, o tym także Was zapewniam. Do zobaczenia podczas jutrzejszego meczu Sokoła z Widzewem. Dajmy spokój głupotom i uprzedzeniom. Weźmy dzieciaki i na stadion!

Z dużym ładunkiem pozytywnej energii.
Wojtek Szymaniak

 

Komentarze   

# Marek 2017-06-10 17:43
Kończ Waść wstydu oszczędz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# maxi 2017-06-10 18:02
Cytuję Marek:
Kończ Waść wstydu oszczędz

A coś więcej?Wojtek jest świeżakiem w temacie i chodzi mu, zapewne jak nam wszystkim, o dobro ostródzkiej piłki. A o to bez porozumienia może być ciężko. A że może być dobrze pokazały dzieciaki z Sokoła,wspólnie dopingując z rodzicami drużynę AP. Z drugiej strony niestety tego nie było .... A szkoda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Grażyna. 2017-06-10 19:25
Cytuję Marek:
Kończ Waść wstydu oszczędz

Nie było ????
Sama osobiście - wraz z rodzicami z AP krzyczeliśmy ,ze Sojol naszym przyjacielem jest .... dopingowalismy chłopców gdy grali ... po co wypisujecie te głupoty ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Apapap 2017-06-10 20:39
Nie było?
To chyba wać pan był na innym meczu. Tacy ludzie jak pan psują wzajemne stosunki!!!
Rodzice z AP OSTRÓDA fenomenalnie dopingowali w derbowym pojedynku jednych jak i drugich za co mali pilkarze jak i trener Wronka podziękowali na końcu spotkania.... więc po co mącić i szydzić.
Wczoraj wygrał sokół dziś AP ale czy to ważne?
Tacy ludzie jak właśnie Ty psujesz wszystko nad czym pracują wszyscy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Arek 2017-06-11 13:25
Witam jestem rodzicem tych co podobno nie kibicowali sokołowi. Panie kochany po co wypisujesz takie głupoty chyba nie byliśmy na tym samym turniejua jak Pan nie wierzy proszę spytać trenera Marcina Wronkę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# maxi 2017-06-10 21:33
Jasne.Doping zaczął sie od stanu 3:0 dla ap.Bo jakos w piatek tego dopingu nie bylo.nie mówiąc o meczach ligowych z wiosny gdzie bylo ostro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andrzej 2017-06-10 21:46
Dokładnie tak bylo.A ja pamiętam mecze sprzed roku gdzie nasi chłopcy dopingowali AP w meczu z huraganem,rewanżu nie było.zalezy mi na tym,aby obie akademie polaczyly sie,ale czy jest wola ze strony AP?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-12 20:21
Można zadać to samo pytanie drugiej stronie. Czy jest wola ze strony Zarządu Sokoła?!
Z tego co mi wiadomo zanim powstała AP Ostróda, jej przedstawiciele próbowali porozumieć się z Zarządem Sokoła ale to właśnie przez nich rozmowy zostały zerwane.
Prawda jest taka, że największe prawo głosu mają tu przede wszystkim rodzice, którzy płacą dla klubów comiesięczne składki. Może to rodzice dzieci z obydwu klubów powinni przejąć inicjatywę. To oni tak naprawdę powinni zdecydować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zbyszek 2017-06-12 23:24
Piękna propaganda, tylko że Sokół godził się na to zeby trenerzy wzieli na siebie system szkolenia i zarzadzania akademią warunek był jeden Sokół jako nazwa i barwy pozostają do tego trzeba było znaleźć rozwiązanie by pilkarze przechidzac z akademii majacej inne wladze niz seniorzy nie musieli generowac kosztow dla władz zwiazku. Takze wina jest po obu stronach! Jedni uparli sie zeby nie nazywala się Sokol drudzy olali znalezienie rozwiązania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# KIBIC 2017-06-11 13:29
Dyskusja między Sokołem,a AP jest żenująca. Nie jestem rodzicem żadnej z tych drużyn,ale szczerze powiem,że to właśnie kibice Sokoła nie zachowali się w porządku w stosunku do drużyny AP. A dlaczego,już tłumaczę. Kiedy drużyna Sokoła przegrywała,kibice AP nie cieszyli się z tego (a przynajmniej nie okazywała tego),czego nie można powiedzieć właśnie o kibicach Sokoła.Kiedy wpadały bramki dla AP kibice Sokoła o mało nie pospadali z krzeseł z radości.Przecież to bez sensu wiecznie krytykować wszystkich z AP kiedy przeciwna drużyna nie potrafi się zachować (nie mówię tu o dzieciach obu drużyn,bo ONE zachowały się rewelacyjnie). Drodzy RODZICE powinniście uczyć się od NICH właśnie,bo to ONI Wam pokazują jak należy się zachowywać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kibic 2017-06-11 15:43
Młodzi dali przykład,kibice podchwycili,więc może jest szansa na stworzenie jednego wspólnego ośrodka szkolenia?Co kibice na to?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zbyszek 2017-06-12 02:11
Jedni i drudzy kierują sie chorymi ambicjami, rodzice również dali się wciagnąć w to wszystko a tracą dzieciaki i poziom piłki nożnej w mieście. Dzialaczom i trenerom nie bedzie zależeć na pojednaniu jedyna szansa we wladzach miasta i rodzicach powinni walnąć pięścią w stół i wykrzyczeć Sokół niech odda szkolenie w zamian trenerzy oddają potem piłkarzy do klubu ale niech dzieciaki grają od dziecka w trzech kolorach z Sokołem na koszulce jak ich starsi koledzy w 3 lidze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-13 09:58
Jest w tym sporo racji. Myślę jednak, że władze miejskie mogą co najwyżej mediować i pośredniczyć w tej sprawie. Z tego co mi wiadomo w samej radzie na pewno znalazłoby się kilka oddanych sprawie osób, które pomogłyby się dogadać obydwu klubom.
Niepokoi mnie inna sprawa, Pan Wojciech który pisze artykuł jest bardzo słabo poinformowany o całej sytuacji, nie ma pojęcia o czym pisze bo nigdy tym tematem się nie zajmował i nie zna realiów. Niedawno siedział jeszcze na trybunach i nie wiedział, którzy to "nasi" ;-) Ponadto, osoba pisząca ten artykuł nigdy nie będzie obiektywna bo jest, uwaga, dyrektorem Sokoła ds. marketingu. cdn...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-13 10:00
cd...Dziwi mnie, że władze tak naprawdę dobrego klubu zamiast łożyć pieniądze w wyszkolenie dzieci przekazują pieniądze, również rodziców, którzy płacą co miesiąc składkę, na utrzymanie sztucznego stanowiska!!! Wiele pierwszoligowych klubów, które są w znacznie lepszej kondycji finansowej niż nasz Sokół, nie ma takich stanowisk. Myślę, że tu właśnie rodzice powinni się wypowiedzieć czy aby na pewno oczekują tego aby między innymi z ich pieniążków utrzymywano znajomka i kolesia. cdn...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-13 10:00
cd...Znając naprawdę wspaniałych ludzi zasiadających w Zarządzie klubu mam nadzieję, że pójdą po rozum do głowy i pozbędą się kogoś takiego. W klubie jest masa ludzi, którzy cały swój wolny czas a niekiedy i pieniądze poświęcają dla klubu i zatrudnianie kogoś takiego jak autor artykułu, chociażby dla nich jest bardzo krzywdzące.
Reasumując, całym sercem kibicuję emu aby powstała w Ostródzie wspólna Akademia Piłkarska ale najlepiej niech zajmą się tym ludzie, którym naprawdę zależy na losie ostródzkiej piłki a nie tacy, którzy znaleźli sobie kolejny punkt zaczepienia w swoich rozgrywkach i chcą na tym zbić jakiś kapitał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zbyszek 2017-06-13 11:14
Myślę ze powinien Pan przeprosić za te słowa bowiem Wojtek nie jest zatrudniony w klubie ma pensji, otrzymuje wynagrodzenie od kwoty jaką da sponsor ktorego sam znajdzie. Takie pisanie pokazuje że oburzać sie łatwo o to ze pisze nie znający tematu a samemu wysuwa zarzut zatrudniania nie znając szczegółów! W klubie pracuje jedna osoba i nie jest zatrudniona przez miasto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-13 11:57
Właśnie o tym piszę, lepiej byłoby całość kwoty, nawet jeśli ona jest od sponsora, przekazać na szkolenie dzieci, trenerów itp niż utrzymywać kogoś kto tak naprawdę jest niepotrzebny. Chce działać, proszę bardzo, niech robi to społecznie tak jak wielu innych ludzi nie tylko związanych bezpośrednio ze sportem. To że pieniądze są od sponsora to znaczy, że można z nimi robić co się chce?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zbyszekj 2017-06-13 14:03
To w takim razie ludzie z oscir tez niech robią za darmo swietne rozumowanie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisław 2017-06-13 17:57
Przykro to mówić ale nie masz drogi Zbyszku pojęcia o czym piszesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kibic 2017-06-17 12:08
To w takim razie proszę przyprowadzić jakiegoś sponsora drogi panie, później się pienić. Wielką sztuką jest przekonać kogoś aby oddał swe pieniądze na klub. Założy się pan?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Stanisławie 2017-06-13 21:58
Co ty piszesz pieniądze ze składek idą na pensje dla trenerow, wynajem obiektów, kupno sprzętu. Jest subkonto osobne
Boże co za przypały zaczynają sie udzielać masz cos do niego to sobie wyjaśnij z nim ale nie kłam!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Darek 2017-06-14 09:09
Nie filozofuj tylko zapoznaj się z tematem. Stanisław akurat wie co pisze. Także nie broń ślepo nie znając faktów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# lol 2017-06-22 15:02
a Ty myślisz że w AP to pieniądze się nie rozpływają.. wielu rodziców to społecznicy ale są też w zarządzie ludzie nie wiadomo po co, przychodzą na parę godzin, zrobią parę fotek, polajkują i zgarniają kasę... także po obu stronach to nie ideał...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Inne

loading...