budocentrum wiz 480

Przed świętami Bożego Narodzenia, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd odwiedzali Żołnierzy Armii Krajowej, przynosząc świąteczne paczki. Akcja odbywała się pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Paczka dla Kombatanta to wyraz podziękowania dla Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli o Niepodległą Polskę. W zbiórce żywności pomagali ludzie dobrej woli. W ten sposób ufundowano kilka paczek, które trafiły do kombatantów, Żołnierzy Armii Krajowej.

 

- Oprócz przygotowanych świątecznych smakołyków, takie spotkania wnoszą coś jeszcze ważniejszego, a mianowicie pamięć o tych bohaterach – mówi Wojciech Gudaczewski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd. - Nasza jednostka ma za patrona majora Zygmunta Szendzielarza, dowódcę 5. Wileńskiej Brygady AK, to zobowiązuje młodych ludzi do działania na rzecz kombatantów.

 

Podczas tych spotkań są łzy radości, wspomnienia i opowiadania o walkach o Polskę niepodległą. Pani ppor. Jadwiga Łubniewska ps. Jagoda, w latach 1943 - 1944 była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygady AK, jeszcze na Wileńszczyźnie. Dziś często spotyka się z młodzieżą, była też gościem honorowym podczas przyrzeczenia strzeleckiego w Gietrzwałdzie, w 2016 roku. Wszyscy jej czterej bracia walczyli w partyzantce. Z kolei Pan por. Edward Sudoł walczył w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, walczył z bandami UPA, które atakowały polskie wsie na Wołyniu.

 

Podczas spotkania przedświątecznego spotkania ze Strzelcami, opowiadał o swojej wojennych przeżyciach, po zakończeniu wojny był prześladowany i przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przed Wigilią młodzi ludzie w mundurach spotkali się też z Panią doktor Krystyną Andrzejewską ps. Biruta, (z domu Tadzik), która była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Jej biogram jest zamieszczony na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Serdecznie dziękuję, za okazaną pamięć i rozmowę – mówiła podczas spotkania z gietrzwałdzkimi strzelcami.

 

krystyna andrzejewska


Akcji Paczka dla Kombatanta patronuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Strzelcy składają podziękowania dla wszystkich osób, które wsparły akcję a w szczególności: Andrzejowi Robaczewskiemu z Gietrzwałdu, Beacie i Karolinie z Ostródy, Joannie i Piotrowi Szymanowicz z Woryt, dr. Bogusławowi Rogalskiemu z Woryt oraz Senator RP Bogusławie Orzechowskiej.

 

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież