budocentrum wiz 480

Gmina Ostróda jest jedną z dwudziestu w naszym województwie, które otrzymają dofinansowanie na projekt "teleopieki" nad seniorami. Umowy zostały podpisane w środę 17 stycznia 2018 r. Przedstawicielem Ostródy był Burmistrz Czesław Najmowicz.

 

Spotkanie Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina z przedstawicielami dwudziestu samorządów z naszego województwa odbyło się wczoraj w hotelu Warmińskim w Olsztynie. Podpisane zostały umowy na dofinansowanie tzw. programu "teleopieki" nad seniorami.

 

Na czym polega program?

Teleopieka to nieustanny dostęp do możliwości wezwania pomocy. Osoba starsza zostaje wyposażona w specjalny telefon, brelok, wisiorek lub bransoletkę, na których zamontowany jest przycisk SOS alarmujący o zaistniałym zagrożeniu. Po jego naciśnięciu uruchomione zostaje połącznie głośnomówiące z centrum monitoringu. Będący po drugiej stronie linii operator po krótkiej rozmowie decyduje o tym jakie działania zostaną podjęte.

 

teleopieka600px

 

Kto otrzyma pomoc?

W programie biorą udział miasta i gminy: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd oraz Morąg. To samorządy zadecydują którzy seniorzy zostają objęci teleopieką. W jaki sposób? Jeszcze nie wiadomo.

 

Dofinansowanie projektu wyniosło 143 180 zł, co stanowi 50% całości. Każda z gmin otrzyma nieco powyżej 7 000 zł. i będzie dysponować niecałymi 15 000 zł. Kwota ta powinna wystarczyć na objęcie programem co najmniej 20 osób wymagających stałej opieki.

 

 

System teleopieki jest programem pilotażowym. Umowy zostały zawarte na okres do końca 2018 r.

 

 

fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież