budocentrum wiz 480

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Jana Bażyńskiego: Wiktoria Gwiazda oraz Kajetan Krezymon propagują postać Macieja Rataja wśród Ostródzian. Projekt odbywa się w ramach ogólnopolskiego konkursu o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczny temat inicjatywy to ,,Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej".

 


- Maciej Rataj był wybitną postacią ruchu ludowego, marszałkiem Sejmu II Rzeczypospolitej, prezesem Stronnictwa Ludowego, zastępującym prezydenta RP i współorganizatorem Polskiego Państwa Podziemnego. Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Przykre jest to, że w czasach dzisiejszych pamięć o nim jest znikoma. Powinniśmy regularnie przypominać obywatelom o politykach, którzy przyczynili się do odbudowy naszego państwa po odzyskaniu niepodległości - mówi Wiktoria Gwiazda.


Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie tutejszego liceum realizowali swój projekt, starając się przybliżyć postać Macieja Rataja wśród mieszkańców Ostródy. Przeprowadzili ankietę, z której wynika, że 90% ludności ostródzkiej nie wie, kim jest propagowany przez nich polityk. Zachęciło ich to do przeprowadzenia akcji społecznej w celu rozpowszechnienia informacji na jego temat.


- Odwiedziliśmy ostródzkie szkoły w celu przekazania uczniom informacji na temat Macieja Rataja. Tutejsze biblioteki zostały wyposażone w ulotki zawierające informacje na jego temat. Nie pominęliśmy również mieszkańców Ostródy, którym wręczyliśmy biogramy polskiego polityka, a bardziej zainteresowanym chętnie udzieliliśmy odpowiedzi na nurtujące ich pytania - opowiada Kajetan Krezymon.


Celem młodych działaczy jest przeprowadzenie kampanii wyborczej o Macieju Rataju, posłowi na Sejm Ustawodawczy w 1919 r. i posłowi na Sejm I Kadencji w 1922 r. Uczniowie uzyskali cenną pomoc od Burmistrza p. Czesława Najmowicza, który poinformował ich jak mogą rozpowszechnić informacje na temat ich kandydata.

 

sdim2018 066


- Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc Burmistrza Ostródy p. Czesława Najmowicza. Zostaliśmy poinformowani, w jaki sposób możemy przyczynić się do jeszcze większego rozpowszechnienia informacji na temat Macieja Rataja. Był to dla nas ważny aspekt, który pomógł nam w realizacji naszego projektu - mówią uczniowie.


Młodzież dalej pracuje nad swoim projektem i zachęca wszystkich mieszkańców do zapoznania się z wybraną przez nich postacią.

 

 

Autor: Wiktoria Gwiazda

Komentarze   

# Danuta 2018-04-08 20:15
Brawo młodziez! Widac ze u nas w miescie nie tylko mlodzi ludzie siedza na internecie lub zajmuja sie wyglupami a staraja sie przekazywac wiedze o waznych postaciach historii Polski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować