budocentrum wiz 480

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r. grupa wolontariuszek z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. J.Bażyńskiego w Ostródzie wraz z opiekunem szkolnego koła wolontariatu panem Markiem Welencem brała udział w ogólnopolskiej konferencji„Ukryte zagrożenia uzależnień” organizowanej przez Fundację Świat na Tak w Warszawie

 

Pierwszego dnia młodzi wolontariusze aktywnie uczestniczyli w debacie oksfordzkiej - „Uzależnienia – karać czy edukować” oraz  pracowali w grupach nad kampanią społeczną dot. uzależnień : narkotyki, alkohol i papierosy. Naszgrupaprojektowała plakat i hasła promujące życie w trzeźwości.Dzień ten zakończył się andrzejkowym wieczorkiem integracyjnym.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu „Przekonania wobec narkotyków i ich rola w postrzeganiu zjawiska używania substancji psychoaktywnych. Ukryte zagrożenia uzależnień”. Wykład prowadziła pani DorotaSzczęsna ze Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotykowej KARAN, która podzieliła się ze słuchaczami  swoją historią z jej uzależnionym od narkotyków synem, jego walka z nałogiem oraz ich  współuzależnieniu.

Organizatorzy przygotowali również bardzo atrakcyjne warsztaty animacyjne oraz warsztaty z pierwszej pomocy.  

Na kolejnych zajęciach uczestnicy mieli okazje dowiedzieć się czym zajmuje się Fundacja Ratownictwa Motocyklowego Polska, jakie są skutkprzyjmowania substancji psychoaktywnych oraz jak udzielać pierwszej pomocyprzedmedycznej.

Na koniec odbyły się warsztaty animacyjne podczas, których wolontariusze ćwiczyli asertywne odmawianie, w grupach opracowywali tematy: czy wszyscy nasi znajomi to nasi znajomi; jak działa na nas alkohol/narkotyki; alkohol pod względem prawnym globalnie. Poznali również gry i zabawy integracyjne do zastosowania w każdych okolicznościach.

Po zakończonych warsztatach wszyscy naładowani nową energią , z głowami pełnymi nowych pomysłów na działanie wrócili bezpiecznie do swoich miejscowości. By dalej krzewić idee wolontariatu

Tekst: Wioletta Ewartowska, Sandra Kempa

Zdjęcia: Sandra Kempa

 

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież