budocentrum wiz 480

Uczniowie klas gimnazjalnych Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie stali się pomysłodawcami projektu pt. ,,Bądź Aniołem - podaruj uśmiech dziecku". Celem przedsięwzięcia było zebranie jak największej kwoty pieniężnej dla dzieci z Domu Dziecka w Szymonowie, aby mogły one pojechać na wymarzoną przez siebie, mikołajkową, wycieczkę.

 

Dzieci zapragnęły duchowej uczty w teatrze w Elblągu. Od dawna planowały taki wyjazd, lecz na przeszkodzie stawały finanse. – No cóż…- zgodnie pomyśleliśmy w szkole w Dąbrównie. – Można by pomóc naszym kolegom w spełnieniu takiego… niecodziennego marzenia.

 

slodka chwilaI tak rozpoczęliśmy planowanie kolejnych działań. Ustaliliśmy ścisły harmonogram. Wyznaczyliśmy zadania i odpowiedzialnych za ich realizację. Najpierw w każdej szkole na terenie gminy Dąbrówno zaproponowaliśmy umieszczenie szklanych pojemników, gdzie chętni ofiarodawcy mogliby dorzucać cenny grosik. Podjęliśmy wspólne rozmowy z dyrektorami i uczniami szkół w Marwałdzie i Elgnowie. Wszyscy chętnie przyłączali się do naszej akcji. Czuliśmy, jak z małej iskierki roznieca się płomień nadziei na spełnienie pragnień naszych rówieśników z Szymonowa. Robiło nam się cieplej na sercu, kiedy opiekunowie szkolnych samorządów proponowali pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Pojawiały się ciekawe pomysły na to, jak można kwestę zamienić na pieczenie ciasta, urządzanie koncertów, by przyniosło to finansowe przypływy. Zachęceni takim nurtem, płynęliśmy z coraz większą siłą z wiatrem w żaglach przez szkolne korytarze i uliczki Dąbrówna. Wielu darczyńców pokazywało swe szlachetne serca, mówiło, że los dzieci z Szymonowa nie jest im obojętny. Na dodatek każda z gminnych szkół organizowała swe lokalne akcje, które coraz bardziej wspierały nasz główny cel. Młodzież naszej szkoły chętnie podsuwała „słodkie” pomysły na pieczenie i sprzedawanie ciast.

 

7 listopada 2017 r. w budynku szkoły przy ul. Powstańców 2, Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast pod hasłem ,,Słodka chwila''. Zainicjowało to cykl spotkań na szkolnym korytarzu, gdzie można było miło i smacznie spędzić przerwę między lekcjami. To jedno z wielu zadań w ramach projektu ,,Bądź Aniołem - podaruj uśmiech dziecku! ''.

 

Młodzież klas gimnazjalnych wyszła również z propozycją przeniesienia słodkiego kiermaszu poza mury swej szkoły. Smakołyki były więc sprzedawane, m.in. w budynku Urzędu Gminy, w miejscowej podstawówce przy ul. Ostródzkiej.  Pomocą i dobrą radą służyli nam nauczyciele i rodzice. Niczego nie osiągnęlibyśmy, gdyby nie serca tych kolejnych dobrych Aniołów. Okazało się, że mogą oni być wszędzie, całkiem blisko, na ulicy i w sąsiadującej szkole. Ich raźne bicie słychać było coraz bardziej. Odczuwaliśmy wielokrotnie, że pomaganie innym łączy też nas, uczniów klas gimnazjalnych z kolegami z podstawówki. Ponadto daje po prostu radość, poczucie spełnienia, świadomość, że uczestniczy się w czymś słusznym i dobrym. Cel widzieliśmy jeden. On połączył wielu we wspólnym dążeniu.koncert szymonowo

 

Kolejnego dnia w Szkole Podstawowej w Dąbrównie pojawili się wokaliści z Marwałdu ze swymi opiekunami. Jakież było nasze zdumienie, kiedy uczniowie śpiewali, deklamowali, opowiadali, tańczyli...! Biesiadzie końca nie było. Gromkimi brawami dziękowaliśmy za wspaniały koncert, a do „kapelusza” wędrowały kolejne datki na wyjazd dla dzieci z Szymonowa. Dwa koncerty młodzieży z Marwałdu – w Tułodziadzie i w Wierzbicy, niesamowicie szybko zasiliły fundusze przeznaczone na wyjazd do teatru w Elblągu. 

 

Finał akcji odbył się 1 grudnia 2017 r. w szkole w Dąbrównie. Zorganizowaliśmy wspólne podsumowanie przy herbatce w szkolnej świetlicy. I właśnie tego dnia zagościli u nas przedstawiciele szkół, uczniowie i nauczyciele, którzy prężnie współdziałali z nami. Po krótkiej przemowie Pani dyrektor oraz wręczeniu podziękowań naszym gościom specjalnym, współorganizatorom akcji i darczyńcom, nadszedł czas, aby podsumować kolejne działania. Natalia odsłoniła tablicę, na której widniała suma… Nie do wiary!!! Taka kwota zaskoczyła nas wszystkich.

 

Zaczęliśmy naszą podróż od klas gimnazjalnych i uczniów klas młodszych PSP w Dąbrównie, którzy zorganizowali kiermasze ciast. Potem ruszyliśmy dalej i dotarliśmy do Elgnowa, gdzie odbyła się zbiórka pieniężna i kiermasz zabawek, książek i ubrań. Gdy dotarliśmy do Marwałdu, obserwowaliśmy różnorodne działania: kiermasze ciast, zbiórki pieniężne, występy utalentowanych artystycznie uczniów. Śledziliśmy ,,trasę koncertową" młodych wokalistów. I to Oni właśnie wyśpiewali ponad 50% zebranej kwoty. To prawdziwe złote słowiki, którym tak pięknie wtórował pan Piotr Sztymelski, przyjaznym gestem prowadzili: Małgorzata Wilanowska i Michał Wileński. Cieszyliśmy się, że możemy mieć takie wsparcie. Ani przez chwilę nie czuliśmy się osamotnieni w naszym działaniu. A myśl, że istnieją tacy ludzie, którzy chcą poświęcić swój czas i serce dla dobra innych, dodawała skrzydeł. To coś naprawdę pięknego, zważywszy na czasy, w których żyjemy...

 

Dzięki wspólnym działaniom osiągnęliśmy  świetny wynik - okrągłe 4060 zł.

 

liczeniepieniedzyW niedzielę 3 grudnia 2017 r. za uzbierane pieniądze podopieczni z Domu dla Dzieci w Szymonowie wybrali się do teatru w Elblągu na upragniony mikołajkowy spektakl pod tytułem ,,Dziewczynka z zapałkami". Życzymy wielu pięknych wrażeń podczas oglądania baśni. Pamiętajcie, że na nas możecie liczyć. Wszystkiego dobrego drodzy koledzy.

 

- Było dużo pracy, nie można zaprzeczyć, ale cały czas dążyłam do wyznaczonego sobie celu i wiedziałam, że dzięki mojemu zaangażowaniu na twarzach dzieciaków pojawią się uśmiechy. To mnie motywowało najbardziej i dlatego, aż przykro kończyć tę piękną akcję, ale wiem, że na laurach nie spoczniemy - mówi jedna z głównych organizatorek.

 

I jedyne co nam jeszcze pozostało, to powiedzieć ,,DZIĘKUJEMY!". Ktoś powie – to takie zwykłe słowo - a dla nas znaczy naprawdę wiele. Dzięki niemu możemy wyrazić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za cenny czas poświęcony nam i naszej akcji. Dziękujemy darczyńcom i sprzymierzeńcom akcji za altruizm, dobro, świetne pomysły. Pokazaliśmy, że wszyscy nazywamy się Aniołami i mamy złote serca!

 

 

Pomysłodawczynie akcji: Laura Szydłowska, Kinga Groszkowska, Natalia Gabinecka

Komentarze   

# Anna Aleksandra 2017-12-16 16:36
W powyższej relacji zapomniano wyróżnić pomysłodawczynię, organizatorkę i wykonawczynię tego szlachetnego przedsięwzięcia- Natalię Gabinecką. Gratulacje. Być może skromność kazała stanąć Jej na ostatnim stopniu podium. Najważniejszy jest uśmiech dziecka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować