budocentrum wiz 480

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych, tym razem poświęconych osteoporozie. Mobile centrum badań pojawi się 10 stycznia w Dąbrównie. Wykwalifikowany personel medyczny oceni poziom gęstości kości mieszkańców miasta i udzieli porad w zakresie profilaktyki.  

 

Osteobus będzie stacjonował w Dąbrównie 10 stycznia przy ulicy Kościuszki 1, między godzinami 10:00 a 16:00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Katowic. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. Z akcji mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża

 

osteobus plakat

 


Ponad 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet 3 mln osób i liczba ta będzie jeszcze rosnąć ze względu na starzejące się społeczeństwo. Pomimo dużego zagrożenia jej wystąpienia, wciąż wielu Polaków nie stosuje się do zaleceń profilaktycznych a osteoporoza jest  u nich często wykrywa w późnym stadium choroby.

 

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich - komentuje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii.

 

Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego. W profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku i jego następstw. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywanie się, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna prawidłowo dobrana i wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek takich jak alkohol czy papierosy.

 


Źródło: Fundacja NEUCA Dla Zdrowia

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież