W tym roku w Ostródzie mieliśmy kryzys lekowy. Mieszkańcy nie mogli zrealizować recept między 23 a 8 rano. Jeszcze w 2023 roku w naszym mieście 10 aptek pełniło dyżury nocne, a także w dni ustawowo wolne od pracy. W przyszłym roku niewiele się zmieni. W sytuacjach awaryjnych tylko jedna apteka zdecydowała się pełnić dyżury i to jeszcze w ograniczonych godzinach.
Kłopoty z dostępem do lekarstw
Temat jest poważny. Musimy wziąć pod uwagę, że w nocy nasze dziecko dostaje gorączki. Jedziemy do ambulatorium w ostródzkim szpitalu. Tutaj dostajemy receptę do zrealizowania i szukamy dyżurującej apteki. Teraz zaczyna się prawdziwy dramat, bo nie ma gdzie zrealizować recepty. Kryzys lekowy zaczął się w Ostródzie na początku tego roku. 9 lutego Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dyżurów w dni wolne od pracy. Wówczas Apteka Meritum mieszcząca się przy ulicy Jaracza 21 deklarowała pełnienie dyżurów w następujących porach:
- w porze nocnej – we wszystkie niedziele roku – z wyjątkiem niedziel, które wypadają w dni, o których mowa w art. 1 pkt 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), w godzinach: 21.00-23.00;
- w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej – we wszystkie dni wolne od pracy, o których mowa w art. 1 pkt 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), w godzinach: 10.00-14.00 oraz 19.00-21.00.
Po skargach i protestach mieszkańców Zarząd Powiatu Ostródzkiego podjął 6 czerwca nową uchwałę w tej sprawie. Również do dyżurowania wyznaczono Aptekę Meritum mieszcząca się przy ulicy Jaracza 21. Do końca tego roku w sytuacjach awaryjnych możemy tam kupić leki o następujących porach:
- w porze nocnej w godzinach 21.00-23.00 – we wszystkie dni roku łącznie z niedzielami z wyjątkiem pozostałych dni, o których mowa w art. 1 pkt 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920);
- w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej – we wszystkie dni wolne od pracy, o których mowa w art. 1 pkt 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) wyłączając niedziele, o których mowa w art. 1 pkt 2 w.w ustawy, w godzinach: 10.00-14.00 oraz 20.00-22.00.
Nowy rok – zawiedzione nadzieje
Część mieszkańców myślała, że to rozwiązanie tymczasowe. My również mieliśmy nadzieję, że od stycznia 2025 roku dyżurować będzie więcej aptek. Godziny dostępności jedynej dyżurującej apteki też są niewystarczające. Jeśli nie trafimy z chorobą w okienko to po lekarstwa musimy jechać do Olsztyna lub Iławy. Nasze oczekiwania zweryfikowała uchwała Zarządu Powiatu ostródzkiego z 4 grudnia 2024 roku w tej sprawie. Prezentujemy ją poniżej.

Problem nie tylko w Ostródzie
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące organizacji dyżurów aptek. Wprowadzają one przede wszystkim dobrowolność w świadczeniu usług w porze nocnej oraz w dni ustawowo wolne od pracy. Oznacza to, że Zarząd Powiatu może powierzyć takie zadanie wyłącznie aptekom, które są gotowe i chcą pełnić dyżury. Dodatkowo apteki mogą złożyć oświadczenie, że nie spełniają wymogów określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne.
W sytuacji, gdy żadna placówka w powiecie nie zgłosi chęci dyżurowania, starosta ma możliwość zastosowania przymusu. Jednak w takich przypadkach Wojewódzkie Sądy Administracyjne często stają po stronie aptekarzy, uznając ich argumenty.
Jest jednak jeszcze drugie dno. Nowe przepisy zakładają, że dyżury aptek mają trwać 2 godziny wieczorami oraz 4 godziny w dni wolne od pracy, a za ten czas zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby Rada Powiatu Ostródzkiego znalazła dodatkowe środki finansowe na wsparcie aptekarzy. Może powinniśmy im zapłacić za tę pracę?
Skoro stać nas na samochód za 260 tysięcy złotych, którym Andrzej Wiczkowski reprezentuje Powiat, to chyba stać nas też na zapewnienie mieszkańcom dostępu do aptek o każdej porze. Bo czy zdrowie i możliwość kupienia leków wtedy, kiedy są potrzebne, nie powinny być priorytetem?