500 lat Reformacji – pod tym hasłem 5 lipca 2025 roku w Ostródzie odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której oficjalnie nadano nazwę Rondo Reformacji oraz uczczono jubileusz pół tysiąclecia Reformacji na Mazurach.
W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono mieszkańców Ostródy, duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Obecni byli m.in. biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski, przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Godlewski, przedstawiciele powiatu i gminy, radni miejscy, a także duchowni kościołów chrześcijańskich – m.in. ksiądz Piotr Wyszyński, pastorzy Jarosław Ławnicki i Andrzej Zieliński, oraz członkowie społeczności ekumenicznej.
Głównym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, znajdującej się przy zbiegu ulic Mickiewicza i Olsztyńskiej. Na tablicy umieszczono następujący tekst:
Dla uczczenia 500. rocznicy Hołdu Pruskiego i Reformacji na ziemiach Prus Książęcych – lenna Królów Polski, w uznaniu wielowiekowej historii i unikalnej kultury ludu mazurskiego – polskojęzycznych ewangelików, poddanych książąt i królów pruskich, a obecnie Obywateli Rzeczypospolitej, Uchwałą Rady Miejskiej w Ostródzie z dnia 27 listopada 2024 roku, rondu położonemu przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie, nadano nazwę „Rondo Reformacji”.
Społeczność Ostródy, 5 lipca 2025 roku
Spis treści
Wspólne świętowanie w sercu Mazur
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem licznie zgromadzonych gości przez pastora Wojciecha Płoszka. Duchowny podkreślił wyjątkowość Mazur, przypominając legendę mówiącą, że to właśnie te ziemie zostały „ucałowane przez Boga”.
Jednym z istotnych przemówień tego dnia były słowa biskupa Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podkreślił on znaczenie ekumenizmu i jedności między chrześcijanami różnych wyznań:
Gdy myślimy o reformacji, powinniśmy myśleć także o ekumenii, o tym, że jesteśmy tutaj razem i że jest nam zdecydowanie bliżej niż 500 lat temu. Chciałbym, żebyście w ten sposób także spoglądali na to miejsce i na historię waszego miasta.
Rondo Reformacji – otwartości i dialogu
Burmistrz Rafał Dąbrowski mówił o lokalnym patriotyzmie, przypominając, że miłość do własnej ziemi to nie tylko emocje, ale codzienna praca:
Z lokalnym patriotyzmem jest trochę jak z miłością – może w pewnym momencie wybuchnąć jak wielki płomień, ale bez ciągłej pracy zgaśnie. Ta wiedza, że jesteśmy z miejsca, które Pan Bóg, tworząc świat ucałował, jest nam wszystkim potrzebna. – powiedział Rafał Dąbrowski
Przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Godlewski podkreślił znaczenie nadanej nazwy ronda jako symbolu otwartości Ostródy:
To rondo mówi dużo o tym, jaka jest Ostróda – otwarta, tolerancyjna, wielowyznaniowa. Takiej Ostródy właśnie chcemy.
Reformacja jako siła kulturotwórcza Mazur
Doktor Piotr Szatkowski, ekspert językowy i kulturoznawca, przedstawił ważne historyczne tło wydarzenia, przypominając, że reformacja była impulsem do rozwoju języka polskiego na Mazurach:
Luterańska myśl o dialogu z Bogiem we własnym języku inspirowała wydawców mazurskich kancjonałów i druków świeckich. Reformacja umożliwiła rozwój drukarstwa w Ełku i Królewcu. (..) Nie sposób przecenić roli luteranizmu dla trwania języka polskiego na tych ziemiach i szerzej – dla literatury polskiej. – podkreślił Piotr Szatkowski
Ksiądz Wojciech Płoszek podkreślił, że reformacja to nie tylko wydarzenie z przeszłości, lecz proces ciągłej przemiany:
Nazwa Rondo Reformacji ma nam przypominać o potrzebie ciągłego odnowienia wiary, sumienia, wspólnoty i społeczeństwa. – upominał zebranych Wojciech Płoszek
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty na grobie Gustawa Gizewiusza na cmentarzu Polska Górka. Całe wydarzenie było wyrazem pamięci o bogatej historii Ostródy i Mazur, a także manifestacją wspólnoty i szacunku dla różnorodności religijnej i kulturowej.
Pełny zapis wydarzenia dostępny jest w relacji filmowej na platformie YouTube:
Zobacz film z uroczystości 500-lecia Reformacji w Ostródzie
Przemówienia, odsłonięcie tablicy, wspólne świętowanie i złożenie kwiatów na grobie Gustawa Gizewiusza
▶️ Otwórz film w nowym oknie- 500 lat Reformacji w Ostródzie: nazwanie Ronda Reformacji i odsłonięcie pamiątkowej tablicy
- Hip Hop Festiwal Ostróda 2025 odwołany. Organizatorzy ujawniają powody decyzji
- Nocny włam na bulwarze w Ostródzie. Złodziej okradł stoiska z pamiątkami i biżuterią
- To nie Ogród Różany. Czyli o tym, jak dbamy o to, co mamy
- Zderzenie na „Starej Siódemce” w okolicach Idzbarka. Osobówka uderzyła w ciężarówkę
- Obchody 500 lat Reformacji w Ostródzie. Miasto nadaje nazwę rondu i odsłania tablicę
- Brudna prawda o śmieciach! Związek rozpoczyna kontrole domków i knajp
- Podpalacz zatrzymany! 26-latek z Ostródy trafił do aresztu [VIDEO]
- Wyjątkowe wydarzenie w Łukcie: koncert Chopin, Beethoven z Piotrem Pawlakiem