Site icon Nasz Głos Ostróda

500 lat Reformacji w Ostródzie: nazwanie Ronda Reformacji i odsłonięcie pamiątkowej tablicy

500 lat Reformacji w Ostródzie Rondo Reformacji

500 lat Reformacji w Ostródzie

500 lat Reformacji – pod tym hasłem 5 lipca 2025 roku w Ostródzie odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której oficjalnie nadano nazwę Rondo Reformacji oraz uczczono jubileusz pół tysiąclecia Reformacji na Mazurach.

500 lat Reformacji — uroczystość zgromadziła liczne grono gości

W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono mieszkańców Ostródy, duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Obecni byli m.in. biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski, przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Godlewski, przedstawiciele powiatu i gminy, radni miejscy, a także duchowni kościołów chrześcijańskich – m.in. ksiądz Piotr Wyszyński, pastorzy Jarosław Ławnicki i Andrzej Zieliński, oraz członkowie społeczności ekumenicznej.

Głównym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, znajdującej się przy zbiegu ulic Mickiewicza i Olsztyńskiej. Na tablicy umieszczono następujący tekst:

Dla uczczenia 500. rocznicy Hołdu Pruskiego i Reformacji na ziemiach Prus Książęcych – lenna Królów Polski, w uznaniu wielowiekowej historii i unikalnej kultury ludu mazurskiego – polskojęzycznych ewangelików, poddanych książąt i królów pruskich, a obecnie Obywateli Rzeczypospolitej, Uchwałą Rady Miejskiej w Ostródzie z dnia 27 listopada 2024 roku, rondu położonemu przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie, nadano nazwę „Rondo Reformacji”.

Społeczność Ostródy, 5 lipca 2025 roku

500 lat Reformacji w Ostródzie — odsłonięto tablicę pamiątkową

Wspólne świętowanie w sercu Mazur

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem licznie zgromadzonych gości przez pastora Wojciecha Płoszka. Duchowny podkreślił wyjątkowość Mazur, przypominając legendę mówiącą, że to właśnie te ziemie zostały „ucałowane przez Boga”.

500 lat Reformacji w Ostródzie. Biskup Jerzy Samiec: „(…) jesteśmy tutaj razem i (…) jest nam zdecydowanie bliżej niż 500 lat temu”

Jednym z istotnych przemówień tego dnia były słowa biskupa Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podkreślił on znaczenie ekumenizmu i jedności między chrześcijanami różnych wyznań:

Gdy myślimy o reformacji, powinniśmy myśleć także o ekumenii, o tym, że jesteśmy tutaj razem i że jest nam zdecydowanie bliżej niż 500 lat temu. Chciałbym, żebyście w ten sposób także spoglądali na to miejsce i na historię waszego miasta.

Rondo Reformacji – otwartości i dialogu

Burmistrz Rafał Dąbrowski mówił o lokalnym patriotyzmie, przypominając, że miłość do własnej ziemi to nie tylko emocje, ale codzienna praca:

Na zdjęciu: Burmistrz Rafał Dąbrowski podczas przemówienia: „Z lokalnym patriotyzmem jest trochę jak z miłością

Z lokalnym patriotyzmem jest trochę jak z miłością – może w pewnym momencie wybuchnąć jak wielki płomień, ale bez ciągłej pracy zgaśnie. Ta wiedza, że jesteśmy z miejsca, które Pan Bóg, tworząc świat ucałował, jest nam wszystkim potrzebna. – powiedział Rafał Dąbrowski

Na zdjęciu: Przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Godlewski: „ (…)jaka jest Ostróda – otwarta, tolerancyjna, wielowyznaniowa.”

Przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Godlewski podkreślił znaczenie nadanej nazwy ronda jako symbolu otwartości Ostródy:

To rondo mówi dużo o tym, jaka jest Ostróda – otwarta, tolerancyjna, wielowyznaniowa. Takiej Ostródy właśnie chcemy.

Reformacja jako siła kulturotwórcza Mazur

Doktor Piotr Szatkowski, ekspert językowy i kulturoznawca, przedstawił ważne historyczne tło wydarzenia, przypominając, że reformacja była impulsem do rozwoju języka polskiego na Mazurach:

Na zdjęciu: Dr Piotr Szatkowski: „Nie sposób przecenić roli luteranizmu dla trwania języka polskiego na tych ziemiach i szerzej – dla literatury polskiej.”

Luterańska myśl o dialogu z Bogiem we własnym języku inspirowała wydawców mazurskich kancjonałów i druków świeckich. Reformacja umożliwiła rozwój drukarstwa w Ełku i Królewcu. (..) Nie sposób przecenić roli luteranizmu dla trwania języka polskiego na tych ziemiach i szerzej – dla literatury polskiej. – podkreślił Piotr Szatkowski

Na zdjęciu: Ksiądz Wojciech Płoszek: „Historia reformacji to nie tylko rozdział z przeszłości – to dziedzictwo, które zobowiązuje.”

Ksiądz Wojciech Płoszek podkreślił, że reformacja to nie tylko wydarzenie z przeszłości, lecz proces ciągłej przemiany:

Nazwa Rondo Reformacji ma nam przypominać o potrzebie ciągłego odnowienia wiary, sumienia, wspólnoty i społeczeństwa. – upominał zebranych Wojciech Płoszek

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty na grobie Gustawa Gizewiusza na cmentarzu Polska Górka. Całe wydarzenie było wyrazem pamięci o bogatej historii Ostródy i Mazur, a także manifestacją wspólnoty i szacunku dla różnorodności religijnej i kulturowej.

Na zdjęciu: Złożenie kwiatów na grobie Gustawa Gizewiusza na cmentarzu Polska Górka – symboliczny gest pamięci o wielkim mazurskim duchownym i obrońcy języka polskiego.

Pełny zapis wydarzenia dostępny jest w relacji filmowej na platformie YouTube:

Zobacz film z uroczystości 500-lecia Reformacji w Ostródzie

Przemówienia, odsłonięcie tablicy, wspólne świętowanie i złożenie kwiatów na grobie Gustawa Gizewiusza

▶️ Otwórz film w nowym oknie
Obchody 500 lat Reformacji w Ostródzie. Miasto nadało nazwę rondu i odsłonięto pamiątkową tablicę
Obchody 500 lat Reformacji na Warmii i Mazurach


Exit mobile version