Kultura
Zbrodnia Wołyńska Nie Została Zapomniana – Gminne Uroczystości W Brzydowie
Zbrodnia Wołyńska nie została zapomniana – gminne uroczystości w Brzydowie

Zbrodnia wołyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Dziś, 82 lata po kulminacji tych dramatycznych wydarzeń, mieszkańcy Gminy Ostróda nie zapominają o ofiarach. 11 lipca 2025 roku w Brzydowie odbyły się gminne obchody upamiętniające ofiary rzezi dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Zbrodnia Wołyńska — Brzydowo 82 Rocznica
foto: Gmina Ostróda/ Msza Święta w Kościele pw. Najświętszej Trójcy w Brzydowie rozpoczęła gminne obchody 82. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Zgodnie z tradycją, mieszkańcy Gminy Ostróda uczcili pamięć Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Obchody 82. rocznicy zbrodni wołyńskiej miały charakter podniosły i refleksyjny. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszej Trójcy w Brzydowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy kamieniu z tablicą wołyńską, gdzie odbyła się część patriotyczno-pamięciowa – złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd ofiarom.

Zbrodnia Wołyńska - Brzydowo 82 Rocznica
foto: Gmina Ostróda / Kamień z tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej w Brzydowie – miejsce refleksji i hołdu dla pomordowanych Polaków.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. senator RP Gustaw Marek Brzezin, wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, dr hab. Karol Sacewicz – Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, a także radni gminni, zastępca wójta, strażacy z OSP oraz licznie przybyli mieszkańcy. Ich obecność podkreśliła wagę wydarzenia i potrzebę pielęgnowania pamięci o ofiarach ludobójstwa, które przez wiele lat było przemilczane.

Zdjecie Whatsapp 2025 07 11 O 18.57.22 D39Afd55
foto: Gmina Ostróda / Wśród samorządowców i uczestników uroczystości Senator Gustaw Marek Brzezin, wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz zastępca wójta Grzegorz Kastrau stoją przed pomnikiem, by złożyć kwiaty ku czci ofiar zbrodni wołyńskiej.

Czym była zbrodnia wołyńska?

Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo dokonane w latach 1943–1945 przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) na ludności polskiej zamieszkującej Wołyń i Małopolskę Wschodnią – ziemie należące wówczas do II Rzeczypospolitej.

Kulminacyjnym momentem była tzw. „krwawa niedziela” – 11 lipca 1943 roku, gdy bojówki UPA zaatakowały jednocześnie około 100 polskich miejscowości, mordując całe rodziny. Zginęło co najmniej 100 tysięcy osób – często w okrutny sposób, bez względu na wiek czy płeć. Celem ukraińskich nacjonalistów była całkowita eliminacja ludności polskiej z tych terenów.

Pamięć, która trwa

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów – „Wołają z grobów, których nie ma” – nawiązuje do tragicznego faktu, że większość ofiar zbrodni wołyńskiej do dziś nie została godnie pochowana. Ich mogiły często pozostają nieodkryte lub nieoznaczone, a pamięć o nich żyje jedynie dzięki takim uroczystościom jak ta w Brzydowie.

W milczeniu i skupieniu, przy świetle zniczy, mieszkańcy oddali hołd ofiarom – ludziom, których wyrwano z życia tylko dlatego, że byli Polakami. Wspólna modlitwa i patriotyczna oprawa wydarzenia były wyrazem wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy zginęli w jednym z najciemniejszych rozdziałów polskiej historii.

Zbrodnia Wołyńska -Plakat Obchodów 82. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej W Brzydowie.
Plakat obchodów 82. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Brzydowie.