Zbrodnia wołyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Dziś, 82 lata po kulminacji tych dramatycznych wydarzeń, mieszkańcy Gminy Ostróda nie zapominają o ofiarach. 11 lipca 2025 roku w Brzydowie odbyły się gminne obchody upamiętniające ofiary rzezi dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Zgodnie z tradycją, mieszkańcy Gminy Ostróda uczcili pamięć Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Obchody 82. rocznicy zbrodni wołyńskiej miały charakter podniosły i refleksyjny. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszej Trójcy w Brzydowie. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy kamieniu z tablicą wołyńską, gdzie odbyła się część patriotyczno-pamięciowa – złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd ofiarom.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. senator RP Gustaw Marek Brzezin, wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, dr hab. Karol Sacewicz – Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, a także radni gminni, zastępca wójta, strażacy z OSP oraz licznie przybyli mieszkańcy. Ich obecność podkreśliła wagę wydarzenia i potrzebę pielęgnowania pamięci o ofiarach ludobójstwa, które przez wiele lat było przemilczane.

Czym była zbrodnia wołyńska?
Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo dokonane w latach 1943–1945 przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) na ludności polskiej zamieszkującej Wołyń i Małopolskę Wschodnią – ziemie należące wówczas do II Rzeczypospolitej.
Kulminacyjnym momentem była tzw. „krwawa niedziela” – 11 lipca 1943 roku, gdy bojówki UPA zaatakowały jednocześnie około 100 polskich miejscowości, mordując całe rodziny. Zginęło co najmniej 100 tysięcy osób – często w okrutny sposób, bez względu na wiek czy płeć. Celem ukraińskich nacjonalistów była całkowita eliminacja ludności polskiej z tych terenów.
Pamięć, która trwa
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów – „Wołają z grobów, których nie ma” – nawiązuje do tragicznego faktu, że większość ofiar zbrodni wołyńskiej do dziś nie została godnie pochowana. Ich mogiły często pozostają nieodkryte lub nieoznaczone, a pamięć o nich żyje jedynie dzięki takim uroczystościom jak ta w Brzydowie.
W milczeniu i skupieniu, przy świetle zniczy, mieszkańcy oddali hołd ofiarom – ludziom, których wyrwano z życia tylko dlatego, że byli Polakami. Wspólna modlitwa i patriotyczna oprawa wydarzenia były wyrazem wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy zginęli w jednym z najciemniejszych rozdziałów polskiej historii.























- Radny erudyta ze Słonecznika: O pożytkach z języka Edmunda Winnickiego
- Miliony dla gminy Ostróda i Miłomłyn na czystą wodę! Ruszają inwestycje w Pietrzwałdzie i Liwie
- Zakochał się w pamiątkach z Ostródy. Włamywacz z bulwaru z zarzutami.
- Włamywacz z bulwaru zatrzymany. Policja w Ostródzie namierzyła podejrzanego
- Prokurator: śledztwo wobec starosty ostródzkiego umorzone. „Wszystko odbyło się zgodnie z prawem”
- Wydarzenia w Ostródzie w ten weekend: cztery dni muzycznych emocji nad jeziorem
- Zbrodnia Wołyńska nie została zapomniana – gminne uroczystości w Brzydowie
- Ostróda, gmina i powiat bez 80 mln zł z programu szwajcarskiego – co dalej?
- Florczaki: Planowane centrum badawczo-hodowlane drobiu budzi protest mieszkańców