Policyjna profilaktyka zaczęła przynosić rezultaty. Coraz więcej seniorów jest świadomych, że telefon od przyjaciela wnuczka to może być wymyślona historia przez oszustów. Czujnością wykazała się 90-letnia ostródzianka, która zorientowała się, że uczestnictwo w prokuratorskim śledztwie to tylko wyrafinowana próba wyłudzenia pieniędzy.
W poniedziałek (27.01) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie przyjęli zawiadomienie od 90-letniej mieszkanki miasta o próbie oszustwa na jej szkodę. Jak się okazało, przestępcy przez cały dzień próbowali wyłudzić od niej pieniądze. Seniorka otrzymywała połączenia telefoniczne od mężczyzny podającego się za „prokuratora”, który twierdził, że jej pieniądze na rachunku bankowym są zagrożone. Polecił kobiecie, niezwłoczną wypłatę gotówki z banku. Fałszywy „prokurator”, aby uwiarygodnić rozmowę, polecił kobiecie, aby nie rozłączając się zadzwoniła na numer 997 i potwierdziła fakt prowadzonych czynności przez służby. Po drugiej stronie słuchawki telefonicznej nie znajdował się prawdziwy policjant potwierdzający czynności – a fałszywy, który utwierdził 90-latkę w przekonaniu, że jej fundusze są zagrożone. Seniorka udała się do banku i wypłaciła 26.000 złotych. Po powrocie do domu otrzymała kolejny telefon z instrukcją, aby wypłacone pieniądze włożyła do torby reklamowej, a następnie wyszła na zewnątrz i przekazała gotówkę „pracownikowi prokuratury”. Na szczęście – seniorka odmówiła a kontakt telefoniczny z rzekomym „prokuratorem” się urwał.
Po kilku godzinach postanowiła jednak zadzwonić na numer alarmowy i poinformować o zdarzeniu. Po rozmowie z oficerem dyżurnym ostródzkiej jednostki policji kobieta została uświadomiona, że cała historia, o której opowiedziała była próbą wyłudzenia przez przestępców od niej pieniędzy. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie.
Policja ostrzega!
Oszust stara się zdobyć zaufanie, wpływa na emocje i prosi o dyskrecję. Wykonuje wiele połączeń telefonicznych, by wywołać presję na ofierze i uniemożliwić jej skontaktowanie się z rodziną oraz potwierdzenie informacji, na przykład o zagrożonych funduszach lub rzekomym „wypadku”, któremu uległa bliska osoba.
Pamiętaj!
Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom/prokuratorom!
Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłosić dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio z Oficerem Dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie nr tel. 47 7324 200.
Źródło: KPP Ostróda