Inwestycje/Biznes
Propozycje Zmian W Komunikacji Miejskiej W Ostródzie — Zdecydują Radni!
Propozycje zmian w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie — zdecydują radni!

Podwyżka cen biletów i ograniczenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży. To propozycje zmian w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie. 29 kwietnia nad tym będą głosować radni Rady Miasta w Ostródzie. Sprawdziliśmy, czego dotyczy projekt uchwały.

Propozycje zmian w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie — zdecydują radni!

29 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miasta w Ostródzie. Jednym z proponowanych punków obrad jest podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie. Najbardziej zauważalną zmianą jest podwyżka cen biletów. Ta jest różna w zależności od typów biletów, z których chcemy korzystać. Decyzja radnych miejskich wpłynie również na mieszkańców gminy wiejskiej Ostróda. Tu również proponuje się wzrost stawki za przejazdy.

Projekt nowego cennika biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie

Ostatni raz uchwałę ustalającą cenę biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie zmieniono w maju 2018 roku. Od tego czasu minęło 8 lat. Pod uwagę trzeba wziąć wzrost kosztów pracowniczych, eksploatację pojazdów czy nawet obecne ceny paliw. Jeśli radni podejmą teraz uchwałę podnoszącą ceny biletów, to zapłacimy więcej od 44 do nawet 71%!

Bilety jednorazowe 
Strefa miejska – czasowy 45-minutowy  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  4,00 zł (obecnie: 2,40 zł) +67%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  2,00 zł (1,20 zł) +67%
Strefa pozamiejska – czasowy 60-minutowy  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  6,00 zł (4 zł) +50%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  3,00 zł (2 zł) +50%
Bilet tygodniowy (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  40,00 zł (24 zł) +67%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  20,00 zł (12 zł) +67%
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  60,00 zł (35 zł) +71.4%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  30,00 zł (17,50 zł) +71.4%
Bilet miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  100,00 zł (69 zł) +44,9%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  50,00 zł (34,50 zł) +44,9%
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  130,00 zł (90 zł) +44,4%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  65,00 zł (45 zł) +44,4%
Bilet 6-miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  500,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  250,00 zł 
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  650,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  325,00 zł 
Bilet 12-miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  900,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  450,00 zł 
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  1 150,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  575,00 zł 

Nowością są bilety półroczne, a także roczne. Poprzednia uchwała nie regulowała biletów na tak długi okres. Dotychczas Żegluga Ostródzko-Elbląska nie miała ich w ofercie.

Propozycje Zmian W Komunikacji Miejskiej W Ostródzie — Zdecydują Radni!
Propozycje zmian w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie — zdecydują radni!

Ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów

Kolejną zmianą, którą reguluje projekt uchwały, jest ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży w Ostródzie. Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży obowiązują w Ostródzie od 1 marca 2020 roku. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był były radny Waldemar Graczyk. To on wówczas przekonał do tego pomysłu burmistrza Zbigniewa Michalaka i kolegów z Rady Miasta. Po 5 lata LEX Graczyk — tak umownie nazwaliśmy ten przywilej — może zostać ograniczony.

Według procedowanego projektu uchwały przejazdy byłyby ograniczone w następujący sposób:

  • Uczniowie dziennych szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w dniach zajęć dydaktyczno-wychowawczych do godziny 19:00)
  • Dzieci i młodzież realizująca obowiązek nauki w placówkach oświatowo-wychowawczych (w dniach zajęć dydaktyczno-wychowawczych do godziny 19:00

W obu przypadkach dokumentem weryfikującym byłaby Legitymacja szkolna. Teraz dzieci i młodzież mogą korzystać bez ograniczeń z darmowych przejazdów. Warunkiem jest okazanie ważnej legitymacji szkolnej kontrolerowi biletów.

Jeśli radni przegłosują uchwałę, to darmowe przejazdy zostaną ograniczone jedynie od poniedziałku do piątku do godziny 19. Jeśli Wasza pociecha będzie chciała po godzinie 19 wrócić z zajęć pozalekcyjnych, to wówczas będzie musiała skasować bilet ulgowy. Podobnie będzie w weekendy i dni ustawowo wolne od nauki szkolnej. Wówczas kontrolerzy za brak ważnego biletu będą mogli wystawić mandat.

Decyzja zapadnie podczas sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 29 kwietnia. O wyniku głosowania lub ewentualnych zmianach w uchwale poinformujemy w odrębnym artykule.

Propozycje Zmian W Komunikacji Miejskiej W Ostródzie — Zdecydują Radni!
Propozycje zmian w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie — zdecydują radni!

Po więcej najświeższych informacji z Ostródy i regionu zapraszamy Was na portal Nasz Głos Ostróda .
Kliknij i bądź na bieżąco — newsy, wideo i kulisy lokalnych spraw.