Na polu Bitwy pod Grunwaldem zakończyły się badania detektorystów, podczas których znaleziono wiele przedmiotów, jednak dwa z nich – topory – okazały się wyjątkowe!
Poszukiwania na terenie średniowiecznej bitwy trwały od zeszłego tygodnia.
To co udało się znaleźć kilka dni temu, te sensacja archeologiczna na pewno na skalę ogólnopolską, a kto wie, czy nie ogólnoeuropejską – podsumował badania podczas konferencji dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. – Muszę powiedzieć, ze w ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, tak ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska. Lokalizacji tego znaleziska nie będziemy podawać – to nie jest przypadkowe miejsce. Planujemy całe to stanowisko przebadać poprzez założenie tam wykopu. Sądzimy, ze w tym miejscu może być jeszcze niejeden zabytek.
Kontekst tych znalezisk, datowanie wstępne, klasyfikacja i typologia profesora Głoska jednoznacznie wskazują, że są to znaleziska bezpośrednio powiązane ze starciem pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku.
Mowa o toporach w tak znakomitym stanie zachowania, że posiadają nawet nity, które trzymały drzewce. Jak powiedział Szymon Drej, to bardzo rzadkie znalezisko, do tego w tak znakomitym stanie, nie ma analogii na terenie Polski, a być może nawet na terenie Europy.
Znalazcą toporów był Aleksander Miedwiediew. Artefakty zostały znalezione w terenie bagiennym, co pomogło w doskonałym ich zachowaniu.
Inne ciekawe znalezisko wydobyte podczas tegorocznych poszukiwań to fragment rękojeści średniowiecznego kordu. Oczywiście podczas tygodniowych poszukiwań znaleziono także wiele innych przedmiotów, taki jak chociażby groty. bełty itp.
Podczas konferencji podsumowującej badania detektorystom podziękował i pogratulował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
To już siódma edycja poszukiwań na obszarze Pól Grunwaldzkich. To dla nas, w regionie Warmii i Mazur, kwestia bardzo istotna, bo traktujemy sprawę grunwaldzką jako markę tegoż regionu, obok Kopernika – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Pola Grunwaldzkie i inscenizacja bitwy, która odbywa się od wielu lat ma wymiar światowy. Te odkrycia archeologiczne i te badania, które Państwo latami prowadzicie są potwierdzeniem i faktem tej bitwy, która w średniowieczu była największą.
Marszałek wspomniał też o trwającej rozbudowie muzeum, w którym wszystkie eksponaty znajdą miejsce i będą dostępne dla zwiedzających.
Kolejne poszukiwania z udziałem detektorystów, którzy przy pomocy wykrywaczy dokładnie przeszukują dany fragment terenu, za rok.
Foto: Gustaw Marek Brzezin