Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

OSTRÓDA: NADAL 95% – DECYZJĄ RADNYCH BRAK ZMIAN BONIFIKAT ZA ZAKUP MIESZKAŃ KOMUNALNYCH PRZEZ NAJEMCÓW

Na ostatniej sesji Rady Miasta w Ostródzie, która odbyła się w piątek 27 listopada, przedstawiono projekt uchwały przygotowanej przez Urząd Miasta, dotyczącej przyznania najemcom pierwszeństwa nabycia lokali komunalnych i zmiany wartości bonifikaty wykupu mieszkań komunalnych z zasobów Gminy Miejskiej Ostróda. Radni uchwały nie przyjęli.

Przypomnijmy, że dotychczasowe, obowiązujące na mocy uchwały Rady Miejskiej z 2005 roku bonifikaty, przy zakupie mieszkań w budynkach wielolokalowych przez najemcom dawały 95% obligatoryjnie dla wszystkich. Procedowana uchwała miała zmienić to na bonifikaty uzależnione od czasu najmu mieszkań komunalnych, z tym, że maksymalnie byłoby to 70% i to przy okresie najmu trwającym co najmniej 50 lat.

Stare zasady:

  • 95% ceny sprzedaży lokalu w budynkach wielolokalowych,
  • 80% ceny sprzedaży budynku, w którym znajduje się tylko jeden lokal,
  • brak zaległości z tytułu najmu,
  • okres najmu co najmniej 18 miesięcy,

Nowe zasady według projektu:

Wysokość bonifikaty związana jest z długością trwania okresu najmu i wynosi

  • 20 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu od 5 do 10 lat,
  • 30 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu od 11 do 20 lat,
  • 40 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu od 21 do 30 lat,
  • 50 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu od 31 do 40 lat,
  • 60 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu od 41 do 50 lat,
  • 70 % – jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 50 lat,
  • brak zaległości z tytułu najmu,
  • okres najmu co najmniej 5 lat.

Według Miasta wprowadzenie uchwały miałoby zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, nastąpiłaby też prywatyzacja mienia znajdującego się we własności zasobach Gminy Miejskiej Ostróda. Jak argumentowano, Burmistrz związany jest przede wszystkim zasadami prawidłowej gospodarki. Obowiazująca aktualnie uchwała z 2005 roku daje możliwość nabycia najmowanej nieruchomości za 5% jej wartości rynkowej, co zdaniem przedstawicieli Miasta jest niekorzystne i sprzeczne z zasadami polityki gospodarności.

Radni nie zgodzili się z tym stanowiskiem, argumentując m.in, że nie można wprowadzać takich zmian w ostatniej chwili przed nowym rokiem – należy dać czas mieszkańcom na wykup mieszkań na starych zasadach. Po drugie, mieszkaniec, który wykupuje mieszkania, będzie o nie dbał, a z mieniem komunalnym bywa różnie, szczególnie, ze wiele z tych mieszkań ma wiele lat i jest w bardzo złym stanie technicznym. Mieszkańcy zdecydowanie lepiej sami się tym zajmą, jednocześnie zmniejszając wydatki miasta na remonty. Jak stwierdzono, nowe rozwiązanie nie działa na korzyść mieszkańców – poprzednie warunki były zdecydowanie lepsze. Powinno się dążyć do tego, by jak najwięcej mieszkańców mogło wykupić najmowane przez siebie lokale komunalne, bo to korzystne dla miasta i jego rozwoju.

Jednocześnie ze zdziwieniem poruszono temat wstrzymania sprzedaży mieszkań w ostatnim czasie. Wpłynęło 5 wniosków, które zostały rozpatrzone odmownie, gdyż według UM wychodzono ze stanowiska, ze dopóki nie zostaną wprowadzone nowe zasady, sprzedaż będzie wstrzymana. Radni zwrócili uwagę, ze dopóki nowa uchwała nie weszła, to powinny być sprzedawane mieszkania na wciąż obowiązujących zasadach czyli powinna być realizowana uchwała z 2005 roku, dająca możliwość wykupu zajmowanego przez najemców mieszkania za 5 % wartości.

Ewentualne zmiany w uchwale z 2005 roku powinny być najpierw szeroko przedyskutowane na komisjach.

Ostatecznie radni stosunkiem głosów 16:4 zdecydowali o nie przyjęciu proponowanej uchwały, co oznacza, że wciąż obowiązują stare zasady.