Dźwignie finansowa
W porównaniu do pozostałych instrumentów finansowych, kontrakty na różnicę kursową czyli CFD są obarczone sporym ryzykiem. Co zatem warto wiedzieć, aby inwestować bezpiecznie, a przede wszystkim z zyskiem? Sprawdź koniecznie nasz poradnik.
Kontrakty CFD należą do tak zwanych instrumentów lewarowanych czyli pochodnych. Co to oznacza w praktyce?
Instrumenty pochodne można z powodzeniem wykorzystać do zarządzania ryzykiem, ale należy pamiętać, że nie wszystkie inwestycje są odpowiednie dla każdego inwestora. Wykorzystanie dźwigni finansowej w transakcjach CFD oznacza, że wystarczy dokonać wpłaty niewielkiego depozytu, aby móc prowadzić transakcje z Bank Polska. Należy jednak przy tym pamiętać, że ten niewielki depozyt może być zarówno źródłem zysków, jak i strat. Wszystkie transakcje o wysokim stopniu wspomagania, na przykład w postaci dźwigni finansowej, są narażone na spore zmiany wartości wynikające z relatywnie niedużych zmian w wartości wybranego czynnika rynkowego.
Jeśli jesteś zainteresowany handlem z dźwignią, sprawdź co oferuje broker i otwórz konto demonstracyjne, aby nauczyć się inwestować w praktyce bez ryzyka utraty realnego kapitału. Kupuj bądź też sprzedawaj dowolne z 9500 instrumentów przy konkurencyjnych prowizjach i bardzo niskich spreadach.
Ryzyko wymuszonego zamknięcia na rachunku
Inwestując w CFD należy się zawsze upewnić, że ilość środków na rachunku transakcyjnym jest wystarczająca, aby w całości pokryć wartość depozytu zabezpieczającego, który jest wymagany do utrzymania wszystkich otwartych pozycji. Niewystarczająca ilość środków może spowodować wymuszone zamknięcie części lub nawet wszystkich pozycji otwartych w danym momencie na rachunku inwestora. Dochodzi do tego wówczas, gdy stan rachunku spada poniżej tak zwanego poziomu wymuszonego zamknięcia dla rachunku zgodnie ze wskazaniami platformy. Należy zatem stale kontrolować rachunek transakcyjny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wnieść dodatkowe opłaty lub zamknąć część swoich część swoich pozycji. W ten sposób środki na rachunku będą zawsze pokrywały wymaganą przez brokera wartość depozytu zabezpieczającego.
Podsumowanie
Zmienność światowych rynków i nagłe ruchy cen, dość często wpływają na gwałtowne zmiany stanu rachunku inwestorskiego. Jeśli trader nie posiada wystarczających środków niezbędnych do zabezpieczenia tego typu przypadków, pojawia się ryzyko, że jego pozycje zostaną automatycznie zamknięte. Warto mieć to na uwadze i na bieżąco kontrolować stan swojego rachunku transakcyjnego.