Inwestycje/BiznesSamorząd

Stadion ogrzeje osiedle Drwęckie. Szalony pomysł czy inwestycja w czyste powietrze?

Trwa sezon grzewczy. Tegoroczna zima nie jest ani śnieżna, ani mroźna. Ma to też swoje przełożenie na stan jakości powietrza. Nie od dziś wiadomo, że w Ostródzie osiedlami z największym smogiem są Plebiscytowe i Drwęckie. Do niedawna w tym gronie było też osiedle Grunwaldzkie. Burmistrz Czesław Najmowicz przekonał radnych, że warto zainwestować i poprawić stan jakości powietrza w naszym mieście. Tyle! Za kadencji Zbigniewa Michalaka nie podjęto rozmów na temat podłączenia kolejnych terenów z domkami jednorodzinnymi do zbiorowego systemu ogrzewania. Teraz jednak pojawia się pomysł na alternatywę dla osiedla Drwęckiego.

Ostróda zasilana błękitnym paliwem

Transformacja energetyczna w Ostródzie rozpoczęła się już kilka lat temu i z różnym powodzeniem staramy się dostosować do ekologicznych trendów. Ważnym krokiem w tym kierunku było zakontraktowanie dostaw gazu do ostródzkiej ciepłowni. Rządowa spółka rozbudowała gazociąg, aby zapewnić odpowiednie zasilanie dla miejskiej infrastruktury. Okazuje się jednak, że dostawy gazu są na tyle duże, że pojawia się potrzeba znalezienia nowych sposobów jego wykorzystania.

Kocioł gazowy w budynku stadionu piłakrskiego w Ostródzie.
Będą testy stadionowej kotłowni

Cóż było robić? Skoro mamy błękitnego paliwa pod dostatkiem to dlaczego tego nie wykorzystać? Tak właśnie pomyślał obecny prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wojciech Zalewski. W przypadku osiedla Drwęckiego marzenie o ogrzewaniu z miejskiej ciepłowni wiązałoby się z gigantyczną inwestycją. Satelickie osiedle wymagałoby pociągnięcia długiej nitki zasilającej. Przesył z kolei to starty. W tym przypadku odwrócono myślenie. Skoro gazociąg jest doprowadzony do stadionu i tam mamy kocioł gazowy to dlaczego nie wybudować nitki zasilającej ze stadionu do osiedla domków? Mówi prezes Wojciech Zalewski.

My zastanawiamy się jak rozpocząć ekspansję, jeżeli chodzi o osiedla, które są na obrzeżach miasta. Na osiedlu Drwęckim jest problem natury ludzkiej. Tam mieszkają ludzie, których trzeba zapytać, co oni chcą. Może się zdarzyć tak, że 80% z tych ludzi w przypadku zmiany ogrzewania będzie chciało postawić kotły peletowe albo kotły na gaz. Wtedy to mija się z celem. Na stadionie miejskim Sokoła Ostróda znajduje się bardzo fajny kocioł gazowy o mocy prawie 2 MW. To jest kocioł, który w zupełności mógłby zlikwidować te wszystkie kotły węglowe, które znajdują się na Osiedlu Drwęckim. W przypadku gdyby tam była sieć, mógłby zaspokajać do czasu podłączenia miejskiej ciepłowni, ale już paliwem czystym. Musimy zrobić próby. Musimy zobaczyć, jak to urządzenie będzie pracować. Byłem tam ostatnio, patrzyłem na to urządzenie, ale musimy zobaczyć, czy to będzie działało i też musimy sobie to przeliczyć, ale wszystko zaczyna się od ludzi. Dlatego te remanenty trwają i pracownicy też szukają rozwiązań w tym, żeby tych naszych potencjalnych klientów przekonać do grupowego ogrzewania.

Pomysł, choć na pierwszy rzut oka wydaje się szalony, może też okazać się realną alternatywą dla obecnych domowych kotłowni na osiedlu Drwęckim. Przekonamy się, jakie będą wyniki testów, wyliczeń oraz czy mieszkańcy Ostródy zdecydują się na korzystanie z takiego systemu zbiorowego ogrzewania.

Kocioł gazowy w budynku stadionu piłakrskiego w Ostródzie.