Zakupy bez ograniczeń? Dla dwóch mieszkańców powiatu ostródzkiego ta wizja stała się rzeczywistością – przynajmniej na krótko. Wykorzystując cudzą kartę płatniczą, 36- i 37-latek przez pewien czas bawili się w „beztroskich” konsumentów, zanim ich plan nie legł w gruzach. Teraz zamiast wizyty w sklepie czeka ich spotkanie w sądzie.
Szybkie płatności, szybkie konsekwencje
Wszystko zaczęło się od zgłoszenia mieszkanki Ostródy, która zauważyła podejrzane transakcje na swoim koncie. Kobieta, nie przypominając sobie, by sama dokonywała tych zakupów, udała się na policję. Jak się okazało, jej karta płatnicza została wykorzystana kilkanaście razy w różnych sklepach na terenie miasta.
Ostródzcy policjanci podjęli działania, aby ustalić, kto za tym stoi. Trop szybko doprowadził do dwóch panów, którzy wspólnie i w porozumieniu korzystali ze znalezionej karty. Śledczy nie mieli wątpliwości – zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie im aż 14 zarzutów dotyczących nieautoryzowanych transakcji zbliżeniowych.
Przyznali się, ale to nie koniec
Mężczyźni przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia, co jednak nie zwalnia ich z odpowiedzialności. Teraz to sąd zdecyduje o ich dalszym losie. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 10 lat więzienia.
Jak uniknąć podobnych sytuacji?
Choć historia dwóch „beztroskich” zakupoholików może wywoływać uśmiech, to dla poszkodowanej nie było w tym nic zabawnego. Przypadek ten przypomina, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich środków. Policja apeluje:
- W przypadku zgubienia karty płatniczej natychmiast powiadom bank i zablokuj możliwość dokonywania transakcji.
- Możesz również skorzystać z bezpłatnej infolinii Związku Banków Polskich: 828 828 828 – działa całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.
- Jeśli znajdziesz cudzą kartę, oddaj ją do najbliższej placówki banku lub na policję.
Nieuprawnione zakupy mogą wydawać się „łatwym łupem”, ale jak pokazuje ten przypadek, konsekwencje bywają znacznie poważniejsze niż chwilowa radość ze „znalezionych” pieniędzy.