Samorząd

Mieszkania wspomagane w Ostródzie. To szansa na wyjście z bezdomności

Jeszcze w tym roku w Ostródzie powstaną 2 mieszkania wspomagane. Miasto otrzymało blisko pół miliona złotych dotacji na remont dwóch lokali ze swoich zasobów. Projekt to szansa dla osób w kryzysie bezdomności lub opuszczających pieczę zastępczą. Dzięki temu będą mogli stanąć na nogi.

Mieszkania wspomagane na ulicy Olsztyńskiej i Gizewiusza

Urzędnicy poinformowali w mediach społecznościowych o pozytywnym dla naszego miasta rozstrzygnięciu w Programie Regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Urzędnicy ubiegali się o dotację na utworzenie i funkcjonowanie mieszkań wspomaganych w Ostródzie. Nasze miasto otrzyma 490 288,21 złotych dotacji na remont dwóch lokali komunalnych ze swoich zasobów. Wskazano, że będą to mieszkania zlokalizowane w budynkach przy ulicy Gizewiusza i Olsztyńskiej.

Czym są mieszkania wspomagane

Mieszkania wspomagane są często mylone z lokalami komunalnymi lub socjalnymi. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej to forma pomocy, która przygotowuje, przy wsparciu specjalistów, osoby w nich przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspiera te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Mieszkania treningowe i wspomagane powinny spełniać minimalne standardy usług i minimalne standardy pomieszczeń, w tym w zakresie odpowiedniej powierzchni użytkowej, warunków mieszkalnych i sanitarnych oraz wyposażenia. Wsparcie w mieszkaniu wspomaganym jest przyznawane na czas określony, a w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w szczególnie uzasadnionych przypadkach w stosunku do innych osób – może zostać przyznane na czas nieokreślony. Więcej o kryteriach przyznawania mieszkań wspomaganych LINK.

Mieszkanie wspomagane w Bielsku Białej wyremontowane z Regionelnego Programu Operacyjnego. Źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Kto skorzysta w Ostródzie z mieszkań wspomaganych?

Zmodernizowane mieszkania mają na celu zapewnienie godnych warunków bytowych przede wszystkim dla:

  • osób pełnoletnich, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki,
  • osób w kryzysie bezdomności,
  • osób opuszczających pieczę zastępczą.

Przy wkładzie z budżetu Ostródy cały projekt polegający na remoncie i przystosowaniu dwóch lokali na potrzeby mieszkań wspomaganych ma kosztować 576 809,66 złotych. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Tymczasem w Ostródzie trwa tworzenie nowych zaostrzonych przepisów w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych. Pisaliśmy o tym w tym artykule LINK.