Do zimy stulecia daleko, ale pogoda w grudniu i styczniu zabieliła nam solidnie krajobraz. Atak zimy spowodowany tak zwanym efektem morza dał szybki przyrost pokrywy śnieżnej na zachodnie województwa Wamirńsko-Mazurskiego. Wszyscy pamiętamy obrazki z ekspresowej 7, gdzie kierowcy stali w korkach. Sprawdziliśmy, jaki rachunek za odśnieżanie wystawiły nam firmy.
Ostróda wydała blisko 450 tysięcy złotych na odśnieżanie
31 października 2025 roku Jolanta Gadomska, zastępczyni burmistrza zawarła umowę na zimowe utrzymanie dróg w mieście z firmą OMAN Mariusz Oman, Samin 23, 14-120 Dąbrówno. To na tym wykonawcy wybranym w procedurze przetargowej ciąży zapewnienie przejezdności i zwalczanie śliskości na ulicach w Ostródzie. Teraz o rachunkach. W grudniu za usługę zapłaciłyśmy 22 761,34 złote. W styczniu zimowe utrzymanie kosztowało 339 642,33 złote.

To jednak nie koniec wydatków. W związku z atakiem zimy 30 i 31 grudnia zawarto dodatkowe umowy na odśnieżanie. W tych dniach na obszarze miasta zanotowano przyrost pokrywy śnieżnej do 50 centymetrów. Władze miasta zawarły dodatkowe kontrakty na 83 489 złotych.
Na co wydano dodatkowe pieniądze?
- udrażnianie zatok autobusowych i przystanków,
- odśnieżanie i zabezpieczanie przejść dla pieszych,
- transport nadmiaru śniegu,
- usuwanie lodu i śniegu ze skrajni jezdni,
- poszerzanie przejezdności dróg w miejscach krytycznych.
Kto zarobił?
- „Zielone Miasto” Zakład Pielęgnacji Terenów Zielonych Grzegorz Szymański ul. Henrykowska Nr 9, Kajkowo, 14-100 Ostróda,
- Usługi Sprzętowo-Transportowe Waldemar Rudnicki Lubajny Nr 2 b, 14-100 Ostróda,
- Usługi Budowlane Adam Zwierzykowski Idzbark, ul. Górna 26, 14-100 Ostróda,
- DAK TOOLS Krzysztof Wroński Zwierzewo nr 4 c lok. 2, 14-100 Ostróda.

Czy Miasto Ostróda wywiązało się ze swojego zadania, zlecając je powyższym firmom i wydając blisko 450 tysięcy złotych? Trudno ocenić. Niektórzy są tak zadowoleni, że dziękowali władzom miasta. O takie wyznanie na Komisji Rozwoju Budżetu i Gospodarki Komunalnej pokusił się radny Mirosław Godlewski, który dziękował w imieniu mieszkańców ulicy Konstytucji. Tam zwalczanie skutków zimy miało pójść sprawnie i mieszkańcy mają zdartą powierzchnię śnieżno-lodową do „gołego”.




