Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Inwestycje/Biznes

Barokowy zabytek z szansą na remont. W drugim przetargu zgłosiło się 3 wykonawców

Nadal niepewne są losy jednego z barokowych zabytków sakralnych w gminie Ostróda. Trwa 2 procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę prac w kościele w Durągu. Urzędnicy starają się od roku znaleźć firmę, która podejmie się prac konserwatorskich. Projekt jest realizowany przez Gminę Ostróda, a także parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W 2024 roku gmina Ostróda pozyskała 780 tysięcy złotych na prace konserwatorskie w zabytkowej świątyni. Kościół z XVIII wieku wymaga pilnych prac naprawczych pod nadzorem konserwatora zabytków. To jest właśnie powód długiego szukania wykonawcy. Mówi nam wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas.

Jest bardzo duży problem, żeby pozyskać wykonawcę. Mamy dotację i dokumentację. W pierwszym przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Żal będzie rezygnować ze środków zewnętrznych, bo one prawie w całości pokrywają zaplanowane prace.

We wtorek (21.01) Zakończono przyjmowanie ofert i poinformowano o tym ile wstępnie mogą kosztować prace przy zabytku.

Zgłosiło się trzech wykonawców:

  • PK Dom sp. z o.o. Opaleniec 33, Chorzele – 764 000 złotych, okres gwarancji 60 miesięcy,
  • Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków Maciej Szczepkowski, Rafał Socha Sp. J. , Malbork, – 796 717, 70 złotych, okres gwarancji 60 miesięcy,
  • KW SYSTEM Sp. z o.o. , Olsztyn – 800 000 złotych, okres gwarancji 36 miesięcy.

Na razie nie dokonano ostatecznego wyboru. Bywały przypadki, że nawet wybrany wykonawca odstępował od podpisania umowy. Poniżej prezentujemy zakres prac, który został zaplanowany w tej inwestycji.

Prace w obrębie nawy głównej. Nawa główna poddana zostanie remontowi (poza dachem i więźbą dachową.) w zakresie wzmocnienia fundamentów, wykonania izolacji przeciwwilgociowej wymiany tynku wewnętrznego, podsufitki. Od zewnątrz przywrócony zostanie wygląd elewacji z lat 30 tych XX wieku. Elewacja była wówczas otynkowana. Zgodnie z archiwalną dokumentacją posadzka w kościele znajdowała się poniżej obecnego poziomu. Projekt zakłada odtworzenie posadzki na pierwotnej rzędnej lub zbliżonej do pierwotnej – w projekcie założono ją 45 cm niżej. Docelową rzędną należy określić po skuciu posadzki i wykonaniu odkrywek.

Rozbiórka i odbudowa przybudówek kruchty i zakrystii. Ze względu na zły stan konstrukcji dobudówki zostaną rozebrane i wykonane ponownie Kruchta zostanie odtworzona na tym samym rzucie. Zakrystia odtworzona zostanie na podstawie archiwaliów, ślady po połączeniu dachu zakrystii i nawy głównej z uwzględnieniem powiększenia jej wzdłuż elewacji nawy głównej w celu uzyskania pomieszczenia gospodarczego – zaplecza.

Źródło: Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła