Inwestycje/Biznes

DO 75% DOFINANSOWANIA Z MIASTA OSTRÓDA M.IN NA WYMIANĘ PIECÓW WĘGLOWYCH W MIEŚCIE – TRWA PRZYGOTOWYWANIE UCHWAŁY

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej Miasta Ostróda, które odbyło się w środę 16 września, poruszono temat, o którym wspominano już wielokrotnie. Chodzi o możliwość wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła z dofinansowaniem Miasta Ostróda.

REKLAMA

Trwa przygotowywanie uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie. Na razie możliwość wymiany pieców węglowych z dofinansowaniem mają mieć mieszkańcy Ostródy – osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe z domków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Mieszkańcy Ostródy będą mogli liczyć na spore dofinansowanie z Urzędu Miasta do ekologicznych źródeł ciepła np. do wymiany pieców na ekogroszek, pelet, zakupu pomp ciepła, podłączenie pieców elektrycznych czy gazowych, a także podłączenie do sieci ciepłowniczej ostródzkiego MPEC-u.

Aktualnie na ten cel zostanie zarezerwowane w budżecie miasta 100 tys. Jednak wszystko będzie zależało od zainteresowania mieszkańców. Jak poinformowała Zastępca Burmistrza Miasta Agnieszka Majewska-Pawełko, jeśli będzie duże zainteresowanie i pieniądze się wyczerpią, będą szukane dodatkowe środki w przyszłorocznym budżecie na realizację projektu.

Dofinansowanie według zamierzeń ma wynosić maksymalnie do  75% kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania będzie inna dla domków jednorodzinnych, inna dla Wspólnot – uzależnione tutaj będzie to o liczby lokali mieszkalnych.

Nabór wniosków planowany jest od 1 stycznia do 28 lutego 2021 roku. Okres rozliczenia zakupu to 31 sierpnia.

O przyznaniu dofinansowania decydowałaby m. in. kolejność wniosków. Pieniądze byłyby wypłacane po wykonaniu inwestycji, gdyż wymusza to ustawa o finansach publicznych.

Skorzystanie z dofinansowania z Miasta Ostróda nie wyklucza staranie się o inne źródła finansowania i dofinansowania, pod warunkiem, że nie będzie żadnych przeciwskazań ze strony organu przyznającego to drugie dofinansowanie.

W to, by projekt wszedł w życie i mieszkańcy mieli możliwość dofinansowania do wymiany “kopciuchów” na nowe, ekologiczne źródła ciepła, mocno zaangażował się Radny Miasta i Przewodniczący Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej Waldemar Graczyk. Wcześniej taki wniosek składał także Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Dudzin

Oczywiście są to wstępne propozycje i do czasu przedstawienia projektu Radzie Miasta jeszcze pewne rzeczy mogą się zmienić. Planowane głosowanie nad uchwałą planowane jest na październikowej sesji Rady Miasta.

Mamy nadzieję, że od nowego roku mieszkańcy Ostródy będą mieli możliwość skorzystać z dofinansowania, co poprawi jakość powietrza w Ostródzie, zwłaszcza zimą i będzie korzyścią dla nas wszystkich – mieszkańców.