Inwestycje/Biznes

Bloki nad jeziorem Drwęckim? Ruszyła procedura administracyjna!

Wracamy do tematu dworca PKS w Ostródzie. Obiekt przy ulicy Słowackiego od kilku lat odstrasza. Teren jest obecnie w prywatnych rękach. Od 2020 roku właścicielem terenu jest „KAMBUD INWESTYCJE” Spółka z o. o. – Spółka komandytowa z Mławy. Przedstawienie firmy w ubiegłym roku spotkali się władzami Ostródy, żeby podzielić się planami co do tego terenu. Zaskoczenie jest duże. Na działce nad jeziorem Drwęckim mają powstać mieszkania, ale nie tylko. Właśnie ruszyła procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Działki na powyższej mapie są objęte procedurą zmiany planu zagospadarowania przestrzennego.

Powyższa mapa wskazuje, które działki położone przy ulicy Słowackiego są objęte procedurą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz w ratuszu trwa przyjmowanie wniosków od interesariuszy co do nowego przeznaczenia tego terenu. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami nad jeziorem ma powstać kompleks mieszkaniowy, a także dworzec PKS.

Oprócz wizualizacji bloków mieszkalnych władze miasta otrzymały propozycję. Spółka chce w tym miejscu stworzyć kompleks mieszkalno użytkowy pod nazwą „STACJA PRZYSTAŃ”. Cały teren miałby zostać zrewitalizowany w porozumieniu z władzami Ostródy. Miałby tam powstać:

  • Dworzec autobusowy wraz z infrastrukturą: poczekalnią dla pasażerów i sklepem lub punktem gastronomicznym,
  • Osiedle mieszkaniowe składające się z trzech budynków wraz z pasażem pieszo-jezdnym,
  • Parking miejski,
  • Plac zabaw dla dzieci i młodzieży oraz ogólnodostępna siłownia plenerowa.
zdjęcie- wizualizacji „STACJA PRZYSTAŃ”

Trzeba przyznać, że z reguły firmy deweloperskie chcą maksymalnie zabudować dany teren, żeby zwiększyć swoje zyski. W tym przypadku postawiono też na wizerunek proponując zachować usługowe przeznaczenie terenu. Planowany dworzec miałby 3 zadaszone stanowiska obsługi pasażerów, a także dodatkowe 2-3 stanowiska postojowe dla autobusów. Do tego podwożąc bliskich na kurs moglibyśmy zatrzymać się na ogólnodostępnym parkingu. Podróżni z kolei będą mogli skorzystać z punktu gastronomicznego. Otwarte i dostępny byłyby też plac zabaw, siłownia plenerowa i pasaż miejski. To ma być centrum całej inwestycji. Inwestor chce zachować swobodny dostęp do nabrzeża, a także mariny od ulicy Słowackiego. Pasaż byłby wydzielony jako odrębna działka miejska.

Do tego na wspomnianym terenie mają powstać 3 eleganckie budynki o zróżnicowanym gabarycie obejmujących 175 mieszkań.

Propozycja leży na stole, ale…

Tymi planami w ubiegłym roku na Komisji Kultury, Turystyki i Ochrony Środowiska z radnymi podzieliła się zastępczyni burmistrza Ostródy, Jolanta Gadomska. Jest pewien haczyk. Inwestor nie jest właścicielem całości terenu. Są tam działki, które należą do miasta i są zabudowane budynkami komunalnymi – garażami.

Odbyło się spotkanie z chętnym przedsiębiorcą, który chciałby w ramach wykupienia części działek miejskich przeprowadzić inwestycję związaną z nowymi budynkami. Według jego koncepcji wymagałoby to oczyszczenia tych działek. Mamy tam dwa budynki komunalne. Są w złym stanie i nie opłaca się ich remontować. Ekspertyza potwierdza, że prędzej czy później będzie trzeba podjąć decyzję o ich wyburzeniu. Pierwszym krokiem jest złożenie przez tę firmę wniosku o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Na razie nie jest tam dopuszczalna budowa bloków. Jeśli plan zostanie przyjęty przez Radę to musimy się też zastanowić czy formuła odsprzedaży działek miejskich jest właściwa. Równie dobrze jako miasto możemy sami zmienić plan i wystawić te działki w przetargu. Tu rozwiązań jest dużo. Temat jest skomplikowany. Mówiła w ubiegłym roku podczas komisji rady miasta Jolanta Gadomska, zastępczyni burmistrza Ostródy.

Do 17 kwietnia Urząd Miasta czeka na wnioski od stron zainteresowanych zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Do tematu będziemy jeszcze wracać na portalu Nasz Głos Ostróda. Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ostróda dla terenu przy ul. Juliusza Słowackiego