4 października 2023 roku, w Górce koło Ostródy, z entuzjazmem i wielkimi nadziejami rozpoczęto budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Wydarzenie to zgromadziło liczną grupę wpływowych osobistości, które swoją obecnością miały podnieść rangę tego wydarzenia. Bez wątpienia był to początek ambitnego projektu mającego na celu modernizację i zwiększenie bezpieczeństwa w regionie.
Co wykonano?
Z oficjalnego dokumentu „Realizacja zadań ochrony przeciwpożarowej powiatu ostródzkiego w roku 2023” wynika, że koszt prac budowlanych w 2023 roku wyniósł około 1,3 mln złotych. W ramach tego zrealizowano I i II etap budowy, obejmujący między innymi zjazd z drogi publicznej na działkę dla samochodów osobowych oraz wozów specjalnych straży pożarnej, rozbudowany o infrastrukturę drogową w postaci znaków pionowych, sygnalizacji świetlnej, przyłącza wodno-kanalizacyjne z sąsiednich działek, przesunięcie sieci telekomunikacyjnej oraz wybudowanie zbiornika przeciwpożarowego otwartego umożliwiającego czerpanie wody.
Kolejny etap
W ramach III etapu inwestycji związanej z budową nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie planowana jest budowa budynku głównego, w stanie surowym otwartym, zakończonego stropodachem, dwukondygnacyjnego, oraz wykonanie fundamentów pod przyszłą halę garażową i pomieszczenia pomocnicze. Roboty obejmują również zakres robót elektrycznych związanych z uziemieniem budynku, z terminem zakończenia do 30 listopada 2024 r. Na ten cel przewidziano 4,5 miliona złotych.
Realia finansowe zderzają się z planami
Radość z rozpoczęcia i wstępnej realizacji inwestycji może jednak przyćmić trudności finansowe. Patrząc na fotografię z inauguracji budowy, możemy przeczytać o zaangażowaniu inwestycyjnym na poziomie 15 milionów złotych. Takie środki są zabezpieczone w ramach tzw. Ustawy modernizacyjnej. Ten projekt okazuje się jednak – jak donosi nasz informator – być znacznie bardziej kosztowny. Nie 15, a 34 miliony złotych potrzeba, aby dokończyć budowę. Skąd wziąć brakujące 19 milionów złotych?

Pomysłu na szybkie rozwiązanie na razie nie widać. Oczywiście mówi się o tym, aby za pośrednictwem Komendy Głównej PSP naciskać na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak w związku ze zmianami może jeszcze potrwać. Tymczasem ostródzkim strażakom nie pozostaje nic innego, jak liczyć na to, że na innych prowadzonych w województwie inwestycjach uda się zaoszczędzić, aby wolne środki można było wykorzystać w Ostródzie.
Jeżeli zsumujemy kwotę około 1,3 mln zł wydaną w 2023 roku i 4,5 mln zł zaplanowanych na rok bieżący, zauważymy, że to zaledwie ułamek tego, co obiecane było jeszcze w październiku 2023 roku, nie mówiąc już o całej kwocie niezbędnej do zakończenia robót. Przy realizacji inwestycji w tempie 4,6 mln rocznie, budowa będzie trwała ponad siedem lat.
Uszczypliwe zakończenie
Kończąc, służę radą: Do tych polityków, którzy inwestycje w Górce szumnie otwierali, dzwonić nie ma po co. Zostali zastąpieni przez nowych – podobno bardziej kompetentnych. Czy rzeczywiście? Posłów, senatorów i ministrów z regionu już można pytać. Na tych z samorządu chwilę jeszcze musimy zaczekać. Chociaż może, zamiast tło tylko stanowić do wyborczego plakatu, lepiej …