Tak obecnie wyglądają brzegi rzeki Drwęcy w okolicach Urzędu Miasta w Ostródzie. Temat był poruszany podczas styczniowej sesji rady miasta. Niestety. Urzędnicy widzą potrzebę remontu, ale niewiele mogą w tej sprawie zrobić. Czekamy na odpowiedź z Państwowej Spółki Wody Polskie na ten temat. Okazuje się, że problem był podejmowany przez byłego posła Zbigniewa Babalskiego.
Były poseł widział, że jest problem
Pierwszą wzmiankę o potrzebie remontu brzegów rzeki Drwęcy odnaleźliśmy u byłego posła Zbigniewa Babalskiego. W sierpniu 2018 roku w swoich mediach społecznościowych podzielił się on informacją o interpelacji w tej sprawie. Wówczas adresatem pisma był Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
Szanowny Panie Ministrze,
Facebook Zbigniew Babalski
zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o pomoc w pozyskaniu i uruchomieniu środków na remont generalny nabrzeża Rzeki Drwęcy na odcinku ulic Mickiewicza → Pułaskiego → Drwęcka.
Przedmiotową prośbę składam działając na zasadzie art. 19 w zw. z art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku – o wykonywaniu mandatu posła i senatora /Dz.U.2016 poz.1510 ze zm./.
UZASADNIENIE
W załączeniu przesyłam Panu Ministrowi dokumentację fotograficzną, przedstawiającą obecny stan umocnień brzegów Rzeki Drwęcy, która jest rezerwatem przyrody obejmującym koryto rzeki oraz pas ziemi szerokości 5 metrów po obu stronach rzeki.
W opisanych powyżej odcinkach rzeki, stan umocnień jest fatalny, wymaga on pilnego remontu generalnego. Znamiennym jest, iż zgłoszone do remontu umocnienia, znajdują się w ścisłym centrum Starego Miasta, w ciągu najważniejszych ścieżek spacerowych, tras rowerowych, przy średniowiecznym zamku krzyżackim, będącym jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych oraz przy najważniejszych urzędach.
Jako rodowity Ostródzianin, z trwogą obserwuję postępującą degradację umocnień. Osobiście zaświadczam, iż ich stan jest bardzo zły. Z każdym miesiącem, płyty coraz bardziej niszczeją, przez co pogarsza się nie tylko stan wizualny, ale także przyrodniczy serca Ostródy. Sytuacja wymaga pilnych prac remontowych, dlatego też ośmielam się prosić Pana Ministra o pomoc.
Na załączonych zdjęciach, znajdzie Pan Minister także stan umocnionego brzegu rzeki, co ukaże ogromną dysproporcję między odcinkiem wyremontowanym, a wnioskowanym o pomoc. Remont lewego brzegu Drwęcy wykonano dwa lata temu, za co bardzo dziękuję, licząc tym samym na zrozumienie problemu i umożliwienie doprowadzenia do tego samego stanu kolejnego brzegu. Informuję także, że na przeprowadzenie remontu nabrzeża Rzeki Drwęcy przygotowana jest już pełna dokumentacja. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek pytań, pozostaję dla Pana Ministra w pełnej dyspozycji.
Bardzo serdecznie pozdrawiam.
ZBIGNIEW BABALSKI
Poseł na Sejm RP
Na odpowiedź ostródzianie zainteresowani tematem czekali tylko 3 miesiące. Pismo, choć rozbudza nadzieje na szybkie prace to czas zweryfikował, że jeszcze dużo wody w rzece upłynie.
Szanowny Panie Pośle,
Facebook Zbigniew Babalski
w odpowiedzi na pismo z dnia 18 sierpnia br., w sprawie remontu nabrzeża rzeki Drwęcy w Ostródzie, uprzejmie przekazuję poniższe informacje.
Na terenie m. Ostróda, w latach 2017 – 2018 wykonany został remont ubezpieczeń brzegowych na brzegu lewym i prawym rzeki Drwęcy w km od 205+350 do 205+441. Przedmiotowy zakres prac był I etapem robót budowlano-montażowych. Aktualnie, podjęcia działań wymaga kolejny odcinek brzegu rzeki, pomiędzy km 205+441 a 205+523, gdzie zauważalna jest postępująca degradacja umocnień, będąca wynikiem wyeksploatowania elementów budowli, wieloletnim zawilgoceniem i przemarzniem.
W celu kompleksowego rozwiązania problemu, planowana naprawa przedmiotowego obiektu będzie obejmować rozbiórkę całej konstrukcji nośnej ścian muru oraz wykonanie nowej ściany o parametrach obiektu istniejącego – z zachowaniem jego szerokości, długości i wysokości. Konieczna jest również przebudowa ubezpieczeń lewego odcinka rzeki Drwęcy do km 206+000. Na tym odcinku znajdują się mury oporowe wykonane w okresie jeszcze przedwojennym, a ich stan techniczny również wskazuje na konieczność podjęcia działań naprawczych.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP) planuje kontynuację prac remontowych, celem przywrócenia przydatności użytkowej obiektu, po zapewnieniu stosownych środków. W pierwszej kolejności zostanie zaktualizowana istniejąca dokumentacja, obejmująca projekt techniczny, wraz z rozszerzeniem zakresu do ujścia Drwęckiej w km 208+000 rzeki Drwęcy. Ponadto należy dodać, że stan techniczny nabrzeża jest na bieżąco monitorowany przez pracowników terenowych PGWWP.
Problem został, rząd się zmienił a radny przypomniał
Temat wyglądu brzegów rzeki Drwęcy wrócił podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Ostródzie. Takie pytanie do burmistrza Rafała Dąbrowskiego skierował radny Mariusz Bojarowski.
Ja jeszcze chciałem się odnieść do Pana niedawnego spotkania z Zarządem Dróg Wodnych (przyp. red. Wody Polskie). Czy też była podnoszona sprawa brzegów Drwęcy? Pytają o to mieszkańcy. Wiem, że to należy do tego podmiotu. Czy będzie ta inwestycja w okolicach Urzędu Miasta i Zamku?
Odpowiedzi udzielił burmistrz Rafał Dąbrowski.
Znam temat i problem, ale to nie było przedmiotem tego spotkania. Dotyczyło ono zadań nie tylko ostródzkich, ale też innych projektów okołokanałowych. Pracujemy nad ostródzkim tematem kładki do parku Collisa. To wymaga zgody Wód Polskich.
Nas ta odpowiedź burmistrza Rafała Dąbrowskiego nie ucieszyła. Postanowiliśmy zgłębić temat. W tym celu zadzwoniliśmy do zastępcy Cezarego Wawrzyńskiego.
Widzimy potrzebę remontu brzegów Drwęcy. Umocnienia, których teraz degradacja postępuje są jeszcze z czasów Państwa Pruskiego. My jako miasto będziemy lobbować w Wodach Polskich, które są odpowiedzialne za ten stan rzeczy.
Wysłaliśmy zapytania do Wód Polskich i czekamy na ich stanowisko w sprawie remontu brzegów Drwęcy w Ostródzie. Czy odpowiedź, której udzielił ówczesny minister z rządu PiS jest jeszcze aktualna? Wszyscy widzą potrzebę, ale od 2018 roku niewiele się w tym temacie działo pomimo deklaracji posłów i ministrów.
