Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie w górę. Radni podjęli decyzję na wniosek burmistrza Ostródy. Argumentów za podwyżką bronił też prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Od 1 lipca zapłacimy więcej. Przedmiotem uchwały były też darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży. Te zostały ograniczone.
Spis treści
Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzję!
Dziś (29.04) odbyła się sesja Rady Miasta w Ostródzie. Jednym z punktów obrad jest podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie. Najbardziej zauważalną zmianą jest podwyżka cen biletów. Ta jest różna w zależności od typów biletów, z których chcemy korzystać. Decyzja radnych miejskich wpłynie również na mieszkańców gminy wiejskiej Ostróda. Tu również proponuje się wzrost stawki za przejazdy.
Ostatni raz uchwałę ustalającą cenę biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie zmieniono w maju 2018 roku. Od tego czasu minęło 8 lat. Pod uwagę trzeba wziąć wzrost kosztów, eksploatację pojazdów czy nawet obecne ceny paliw. Prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej argumentuje wzrost cen również rozwojem spółki, a także podniesieniem zarobków kierowców. Tak po podwyżce prezentuje się cennik biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie.
| Bilety jednorazowe | |
| Strefa miejska – czasowy 45-minutowy | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 4,00 zł (dotychczas: 2,40 zł) +67% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 2,00 zł (1,20 zł) +67% |
| Strefa pozamiejska – czasowy 60-minutowy | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 6,00 zł (4 zł) +50% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 3,00 zł (2 zł) +50% |
| Bilet tygodniowy (imienny) | |
| Strefa miejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 40,00 zł (24 zł) +67% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 20,00 zł (12 zł) +67% |
| Strefa pozamiejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 60,00 zł (35 zł) +71.4% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 30,00 zł (17,50 zł) +71.4% |
| Bilet miesięczny (imienny) | |
| Strefa miejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 100,00 zł (69 zł) +44,9% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 50,00 zł (34,50 zł) +44,9% |
| Strefa pozamiejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 130,00 zł (90 zł) +44,4% |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 65,00 zł (45 zł) +44,4% |
| Bilet 6-miesięczny (imienny) | |
| Strefa miejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 500,00 zł |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 250,00 zł |
| Strefa pozamiejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 650,00 zł |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 325,00 zł |
| Bilet 12-miesięczny (imienny) | |
| Strefa miejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 900,00 zł |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 450,00 zł |
| Strefa pozamiejska | Cena |
| – za przewóz 1 osoby/normalny | 1 150,00 zł |
| – za przewóz 1 osoby/ulgowy | 575,00 zł |
Nowością są bilety półroczne, a także roczne. Poprzednia uchwała nie regulowała biletów na tak długi okres. Dotychczas Żegluga Ostródzko-Elbląska nie miała ich w ofercie.
Ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów
Kolejną zmianą, którą reguluje przegłosowana uchwała, jest ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży w Ostródzie. Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży obowiązują w Ostródzie od 1 marca 2020 roku. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był były radny Waldemar Graczyk. To on wówczas przekonał do tego pomysłu burmistrza Zbigniewa Michalaka i kolegów z Rady Miasta. Po 5 latach LEX Graczyk — tak umownie nazwaliśmy ten przywilej — został ograniczony.
Według nowych przepisów darmowe przejazdy będą dobywać się na następujących zasadach:
- Uczniowie dziennych szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w dniach zajęć dydaktyczno-wychowawczych)
- Dzieci i młodzież realizująca obowiązek nauki w placówkach oświatowo-wychowawczych (w dniach zajęć dydaktyczno-wychowawczych)
Na wniosek radnych klubów Ostróda OdNowa i Koalicji Obywatelskiej usunięto godzinę, która w pierwowzorze zakładała darmowe przejazdy w dni nauki szkolnej, ale tylko do godziny 19.
W obu przypadkach dokumentem weryfikującym jest legitymacja szkolna.
Jak głosowali radni?
Dyskusja nad uchwałą była długa i chwilami gorąca. Wzięli w niej udział również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Ostatecznie większością 15 głosów za przy 4 głosach przeciwnych przyjęto nowe przepisy. Poniżej imienna lista radnych.

