Site icon Nasz Głos Ostróda

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzję!

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzje!

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzje!

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie w górę. Radni podjęli decyzję na wniosek burmistrza Ostródy. Argumentów za podwyżką bronił też prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Od 1 lipca zapłacimy więcej. Przedmiotem uchwały były też darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży. Te zostały ograniczone.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzję!

Dziś (29.04) odbyła się sesja Rady Miasta w Ostródzie. Jednym z punktów obrad jest podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat w Komunikacji Miejskiej w Ostródzie. Najbardziej zauważalną zmianą jest podwyżka cen biletów. Ta jest różna w zależności od typów biletów, z których chcemy korzystać. Decyzja radnych miejskich wpłynie również na mieszkańców gminy wiejskiej Ostróda. Tu również proponuje się wzrost stawki za przejazdy.

Ostatni raz uchwałę ustalającą cenę biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie zmieniono w maju 2018 roku. Od tego czasu minęło 8 lat. Pod uwagę trzeba wziąć wzrost kosztów, eksploatację pojazdów czy nawet obecne ceny paliw. Prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej argumentuje wzrost cen również rozwojem spółki, a także podniesieniem zarobków kierowców. Tak po podwyżce prezentuje się cennik biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie.

Bilety jednorazowe 
Strefa miejska – czasowy 45-minutowy  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  4,00 zł (dotychczas: 2,40 zł) +67%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  2,00 zł (1,20 zł) +67%
Strefa pozamiejska – czasowy 60-minutowy  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  6,00 zł (4 zł) +50%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  3,00 zł (2 zł) +50%
Bilet tygodniowy (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  40,00 zł (24 zł) +67%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  20,00 zł (12 zł) +67%
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  60,00 zł (35 zł) +71.4%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  30,00 zł (17,50 zł) +71.4%
Bilet miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  100,00 zł (69 zł) +44,9%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  50,00 zł (34,50 zł) +44,9%
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  130,00 zł (90 zł) +44,4%
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  65,00 zł (45 zł) +44,4%
Bilet 6-miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  500,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  250,00 zł 
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  650,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  325,00 zł 
Bilet 12-miesięczny (imienny) 
Strefa miejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  900,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  450,00 zł 
Strefa pozamiejska  Cena 
– za przewóz 1 osoby/normalny  1 150,00 zł 
– za przewóz 1 osoby/ulgowy  575,00 zł 
Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie po podwyżce

Nowością są bilety półroczne, a także roczne. Poprzednia uchwała nie regulowała biletów na tak długi okres. Dotychczas Żegluga Ostródzko-Elbląska nie miała ich w ofercie.

Ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów

Kolejną zmianą, którą reguluje przegłosowana uchwała, jest ograniczenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży w Ostródzie. Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży obowiązują w Ostródzie od 1 marca 2020 roku. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był były radny Waldemar Graczyk. To on wówczas przekonał do tego pomysłu burmistrza Zbigniewa Michalaka i kolegów z Rady Miasta. Po 5 latach LEX Graczyk — tak umownie nazwaliśmy ten przywilej — został ograniczony.

Według nowych przepisów darmowe przejazdy będą dobywać się na następujących zasadach:

Na wniosek radnych klubów Ostróda OdNowa i Koalicji Obywatelskiej usunięto godzinę, która w pierwowzorze zakładała darmowe przejazdy w dni nauki szkolnej, ale tylko do godziny 19.

W obu przypadkach dokumentem weryfikującym jest legitymacja szkolna.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Ostródzie — radni podjęli decyzje!

Jak głosowali radni?

Dyskusja nad uchwałą była długa i chwilami gorąca. Wzięli w niej udział również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Ostatecznie większością 15 głosów za przy 4 głosach przeciwnych przyjęto nowe przepisy. Poniżej imienna lista radnych.

Tak głosowali radni w sprawie uchwały podnoszącej ceny biletów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie i ograniczeniu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży.

Po więcej najświeższych informacji z Ostródy i regionu zapraszamy Was na portal Nasz Głos Ostróda .
Kliknij i bądź na bieżąco — newsy, wideo i kulisy lokalnych spraw.
Exit mobile version