Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Inwestycje/Biznes

Ciepły dom w Olsztynie niskim kosztem

Ocieplanie domu to jeden z najważniejszych etapów budowy lub jego modernizacji. Efektywna termoizolacja wpływa na komfort samopoczucia mieszkańców, pośrednio również na ich stan zdrowia – nie tylko ze względu na oczywiste utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz budynku, ale też wykluczenie pojawienia się warunków sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów.Na rynku dostępnych jest wiele technologii i metod ocieplania domów. Które z nich wybrać, by przedsięwzięcie pozostało jak najbardziej ekonomiczne?

Płyty styropianowe
Jest to jeden z najpowszechniejszych i najtańszych materiałów do ocieplania domów. Styropian, który jest w rzeczywistości zbitymi w grubą masę spienionymi granulkami polistyrenu, posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Odporny jest na działanie pleśni i bakterii, ponieważ dzięki swojej słabej przepuszczalności i nasiąkliwości praktycznie nie gnije i nie butwieje. Płyty styropianowe są stosunkowo łatwe w montażu. Wystarczy przymocować je do ściany – można użyć kołków albo kleju – a następnie pokryć siatką oraz zaprawą klejową.
Ile zapłacimy za izolację styropianową? Zależy to od grubości styropianu – producenci oferują różne gramatury. Koszt płyt styropianowych zaczyna się już w granicach 10zł/m², jednak najczęściej ponoszonym kosztem jest około 40zł/m².
Istnieje również styropian w wersji premium, a jego koszt to około 70zł/m². Mowa o płytach poliizocyjanurowych (PIR). Arkusze tych płyt są cieńsze niż tradycyjne arkusze ze styropianem, są też twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia, jednak właściwości izolacyjne są blisko dwukrotnie lepsze. Czy droższe rozwiązanie jest wariantem mniej ekonomicznym? Niekoniecznie. Lepsze parametry mogą zrekompensować wyższe koszty, ponieważ izolacja będzie skuteczniejsza i wystarczy na dłużej.

Wełna mineralna
Rozwiązanie nieco droższe od styropianu, jednak zaletą są tutaj dodatkowe korzyści. To włókniste tworzywo oprócz funkcji termoizolacji, może też pełnić rolę izolacji dźwiękowej – jest świetną barierą dla fal akustycznych, posiada także właściwości niwelujące drgania. Na rynku najbardziej znane są wełny szklane, wykonane z piasku kwarcowego oraz skalne, powstałe z bazaltu, żużlu wielkopiecowego bądź brykietu mineralnego. Tak jak styropian wełna mineralna jest niepalna.
Prawidłowo wykonana izolacja z wełny mineralnej jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania zimą, ale też posiada właściwości schładzania pomieszczeń w porze upałów, co przemawia na korzyść tego rozwiązania, jeśli nie zamierzamy inwestować w chłodzącą klimatyzację. Materiał ten oczywiście nie jest w stanie jej zastąpić, jednak w pomieszczeniach latem będzie chłodniej, niż w tych, do których izolacji użyto styropianu.
Najtańsza, najcieńsza wełna mineralna, to ta o grubości około 5 cm, a jej koszt to mniej więcej 15zł/m². Gruba, dwudziestocentymetrowa wełna to koszt około 70zł/m².

Pompa ciepła – ekonomia w perspektywie czasu
Pompa ciepła jest rozwiązaniem zapewniającym duże oszczędności w długim okresie czasu. Jeśli mamy dobrze wytermoizolowany dom, a zdecydujemy się na zainstalowanie tego urządzenia, koszty za ogrzewanie w porównaniu do innych źródeł energii przyniosą spore oszczędności – rachunki mogą okazać się aż czterokrotnie niższe. Pompa ciepła Olsztyn to jednocześnie ciepły dom, oszczędność pieniędzy, ale i energii – korzysta bowiem z odnawialnych jej źródeł, takich jak powietrze, woda czy ziemia. Pompy powietrzne nie wymagają żadnych dodatkowych inwestycji, są też najtańsze pod względem montażu. A jeśli chodzi o kwestię finansową, warto wspomnieć, że wciąż trwa rządowe dofinansowania na odnawialne źródła energii, pokrywające nawet do 90% kosztów inwestycji, a z dotacji tych nie trzeba odprowadzać podatku od przychodu.

Pogodzenie posiadania ciepłego domu z ekonomią całego przedsięwzięcia nie jest niemożliwe. Wystarczy dobre rozeznanie na rynku branżowym, aby wybrać najbardziej optymalną opcję. Można zdecydować się na tani styropian, lub jego droższą, ale lepszą wersję, która wystarczy na dłużej. Wełna mineralna zaś to dodatkowe korzyści, jak na przykład właściwości wygłuszające czy niwelowanie drgań. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu ekonomicznym w dłuższej perspektywie czasu, warto rozważyć ogrzewanie za pomocą pompy ciepła.