Ruszyły przygotowania do tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Wójtowie i burmistrzowie rozsyłają wezwania do stawienia się przed powiatową komisją lekarską. Ta rozpocznie swoją pracę 10 lutego w Centrum Użyteczności Publicznej. Wówczas wezwani otrzymają kategorię wojskową, a także będą mieć założoną ewidencję. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ostródzie koordynuje cały ten proces.
Brak zasadniczej służby wojskowej
Dawniej kwalifikacja wojskowa była postrachem wśród młodych ludzi. Założenie ewidencji i otrzymanie książeczki wojskowej z orzeczoną kategorią A wiązało się z odbyciem zasadniczej służby wojskowej. Wówczas odroczeniem tego obowiązku było kontynuowanie nauki. W sierpniu 2008 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona. Obecnie w Wojsku Polskim mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wezwanie, dowód, zaświadczenie
Od czasu zniesienia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej kwalifikacja wojskowa to już formalność, ale nadal obowiązek wobec ojczyzny. W powiecie ostródzkim tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 10 lutego. Pamiętajcie jeśli otrzymaliście wezwanie to warto potraktować je poważnie. W Centrum Użyteczności Publicznej będzie działać Powiatowa Komisja Lekarska. To jej członkowie – lekarze ocenią na podstawie waszego stanu zdrowia i przebytych chorób, do jakiej kategorii wojskowej zostaniecie przypisani.
W tym roku do kwalifikacji powinni stawić się:
- Mężczyźni urodzeni w 2006 roku.
- Mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
- Osoby uznane w latach 2023-2024 za czasowo niezdolne do służby, które chcą uzyskać nową kategorię zdolności.
- Kobiety urodzone w latach 1998-2006 z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku lub kończące studia/kursy na kierunkach związanych z obronnością.
- Ochotnicy oraz osoby pełnoletnie do 60 roku życia, które nie mają określonej kategorii zdolności.

Żeby przejść całą kwalifikację bezproblemowo to zabierzcie ze sobą odpowiednie dokumenty. Wówczas macie gwarancję, że nie zostaniecie odesłani. Mówi ppor. Marek Plizga z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostródzie.
Przede wszystkim wezwanie, które otrzymaliśmy pocztą. Musimy mieć dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL to np. prawo jazdy, lub paszport. Honorowane są też dokumenty w formie cyfrowej w aplikacji mObywatel. Nie honorujemy podczas kwalifikacji wojskowej legitymacji szkolnych. To nie jest dokument, na podstawie którego potwierdzamy tożsamość. Wezwani, którzy pobierają naukę muszą mieć ze sobą zaświadczenie ze szkoły. Sekretariaty wiedzą, jaki dokument wystawić. Ci, którzy mają problemy zdrowotne – choroby przewlekłe powinni dostarczyć też dokumentację medyczną. To ułatwi pracę lekarzowi orzecznikowi. Nie musicie zabierać ze sobą zdjęć. Po kwalifikacji wojskowej nie otrzymacie książeczki wojskowej a jedynie orzeczenie o zdolności do służby a tam fotografii w tym dokumencie nie ma.
W ubiegłym rok stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej w Wojskowym Centrum Rekrutacji było na poziomie 80%. Był to najwyższy wynik w naszym województwie.