Od 20 kwietnia, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości możemy korzystać z parków czy lasów. Po wielu dniach „zamknięcia” zaczerpnięcie świeżego powietrza – szczególnie, że sprzyja temu ciepła wiosenna pogoda to, coś, czego doczekać się zamknięci w mieszkaniach nie mogliśmy. Czy jednak zażywając uroków wiosennych spacerow jesteśmy bezpieczni? Wszak wraz z wiosną budzą się również dokuczliwe owady – Czy komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa?
Wiosna to jednak okres, w którym poza piękną przyrodą budzącą się do życia, szczególnie w lasach i parkach pojawiają się też dokuczliwe insekty. Mając na uwadze trwajacą epidemię, wielu z nas zastanawia się – Czy komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa?
Główny Inspektorat Sanitarny – Odpowiada
Wątpliwości te postanowił rozwiać Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia. Na twitterze opublikowano odpowiedź na dręczące nas pytanie – Czy komary mogą przenosić koronawirusa?
Nie. Stawonogi, jak komary lub kleszcze mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów.
🦟 Czy komary mogą przenosić nowego koronawirusa?🤔Sprawdź:👉 #koronawirus #COVID pic.twitter.com/6NYoBT5iOf
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) April 20, 2020
Uważajcie na kleszcze!
Pamiętajmy jednak, że kleszcze choć nie zarażą nas koronawirusem to, mogą przenosić wiele innych chorób, takich jak: boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego wybierając się do lasu musimy odpowiednio się zabezpieczyć przed ukąszeniem. Dlatego w trakcie spaceru zadbajmy o odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wysokie buty, najlepiej za kostkę. Po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia.
Jeśli kleszcz jest przyczepiony do skóry nie należy smarować go tłuszczem ani środkami zawierającymi alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać, trzeba usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach.
Gdy uda się wyciągnąć pasożyta w całości, miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym oraz umyć ręce. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki, czyli rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.
Pamiętajcie dla swojego bezpieczeństwa w trakcie pandemii o obowiazujących obostrzeniach :