Samorząd

CZY OSTRÓDZKI SZPITAL PRZESTANIE BYĆ JEDNOIMIENNYM I OTWORZY POZOSTAŁE ODDZIAŁY?

Czy już niedługo ostródzki szpital wróci do przyjmowania pacjentów z różnymi chorobami i wznowi działalność pozostałych oddziałów. ćzy jest szansa, by wkrótce przestał być zakaźnym szpitalem jedoimiennym, przeznaczonym tylko do walki z epidemią Covid-19? Z wypowiedzi wiceministra Zdrowia oraz z informacji, które do nas docierają wynika, że jest taka szansa.

Reklama

Będziemy ograniczali liczbę szpitali jednoimiennych w niektórych regionach – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że analizowana jest także możliwość uruchomienia w niektórych szpitalach jednoimiennych innej działalności szpitalnej.

Wiceminister powiedział, że rola szpitali jednoimiennych w systemie ochrony zdrowia jest analizowana przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i wojewodów.

“Pierwsze decyzje są już podejmowane i będziemy ograniczali liczbę szpitali jednoimiennych w tych regionach, w których rzeczywiście jest to możliwe, czyli najczęściej w tych, w których występuje więcej niż jeden taki podmiot” – poinformował.

Dodał, że analizowane są też takie zmiany organizacyjne, aby w części szpitali jednoimiennych wyodrębnić działalność zakaźną i uruchomić inną działalność szpitalną.

“Ale też warto podkreślić: jesteśmy po pierwszej transzy poluzowań w końcówce kwietnia, po drugiej istotnej z wczoraj – chcielibyśmy tę gotowość jednak w tych szpitalach jeszcze zostawić. Wolimy chuchać na zimne, wolimy, żeby one rzeczywiście się nie zapełniły, ale podchodzimy do tych decyzji stopniowo i raczej ewolucyjnie” – zaznaczył.

W pierwszej kolejności zmiana powinna dotyczyć województw, w których istnieje więcej niż jeden szpital jednoimienny. Taką sytuację mamy w naszym województwie. W Ostródzie mamy Oddział Zakaźny, który można wyodrębnić, by reszta szpitala wróciła do normalnego funkcjonowania.

Czy w stosunkowo niedługim okresie czasu tak się stanie i mieszkańcy Ostródy i okolic nie podejrzewani o zakażenie koronawirusem  będą znów mogli korzystać z opieki szpitalnej na miejscu, zamiast być zmuszonym do szukania szpitala w Iławie, Olsztynie czy Morągu? 

(PAP), red