„Stop bandytom drogowym!” W myśl takiego hasła trwają prace nad projektem ustawy zaostrzającej kary dla kierowców, którzy łamią sądowe zakazy kierowania pojazdami. To po ostatnich głośnych zdarzeniach drogowych, których sprawcami były osoby z wielokrotnymi zakazami. Nowe przepisy zakładają pojęcie „zabójstwa drogowego„. Sprawdziliśmy ilu kierowców w powiecie ostródzkim ma orzeczony przez sąd zakaz wsiadania za kierownicę. Skłoniła nas do tego kampania, której zawieszkę zobaczyliśmy w autobusie komunikacji miejskiej w Ostródzie.
Kiedy sąd może nałożyć zakaz?
Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów to jedna z najsurowszych kar orzekanych przez sądy w sprawach związanych z naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Jest to środek zapobiegawczy mający na celu ochronę społeczeństwa przed osobami, które wykazują brak odpowiedzialności na drodze. Zakaz prowadzenia pojazdów orzekany jest w przypadkach, gdy kierowca popełnia poważne wykroczenia lub przestępstwa drogowe. Dotyczy to między innymi:
- Kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany z zawartością alkoholu we krwi przekraczającą 0,2 promila sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas. W przypadku recydywy kara ta może być zaostrzona, aż po dożywotni zakaz.
- Osób, które spowodowały wypadek drogowy, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami. Sąd wydaje zakaz, aby wyeliminować z ruchu drogowego osoby, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadziły do tragedii.
- Recydywistów. Osoby, które wielokrotnie popełniają te same wykroczenia drogowe lub z premedytacją ignorują przepisy, mogą liczyć się z długoterminowym zakazem prowadzenia pojazdów.
Kampanie społeczne
W autobusach komunikacji miejskiej można zauważyć zawieszki, które mają zwrócić naszą uwagę na społeczny problem wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu. Kierowcy, którzy mają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów tracą prawo jazdy właśnie za jazdę pod wpływem alkoholu. Sprawdziliśmy ilu kierowców w powiecie ostródzkim ma zasądzony taki środek zapobiegawczy. Odpowiedzi udzieliła nam podkomisarz Anna Karczewska, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie.
W 2024 roku 458 kierowców otrzymało sądowy zakaz kierowania pojazdami. Ponadto w przypadku 129 przeprowadzonych kontroli drogowych okazało się, że pojazdami kierują osoby mające aktywny zakaz sądowy kierowania pojazdami. Z dostępnych informacji wynika też, że w całym powiecie ostródzkim mieszka 215 kierujących, którzy posiadają dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Wśród nich są osoby, które mają po kilka takich zakazów a rekordzista ma ich 8.

Policjanci czekają na zaostrzenie przepisów, żeby móc skuteczniej egzekwować jak kierowca złamie nałożony na niego sądowy zakaz. Powiedział nam inspektor Radosław Drach, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
My jako policja na Warmii i Mazurach stosujemy ten tak zwany tryb przyśpieszony w stosunku co do kierujących z aktywnym zakazem kierowania pojazdami kiedy powodem odebrania prawa jazdy był alkohol. Taka osoba, która łamie te przepisy musi być jak najszybciej osądzona.
Przykładem jest szybka ścieżka, którą zastosowano w Iławie. Wczoraj (20.02) patrol zatrzymał tam kierowcę, który miał sądowy zakaz kierowania pojazdami. Dziś (21.02) mężczyzna usłyszał już sądowy wyrok: roku bezwzględnego pozbawienia wolności. Do tego doszedł zakaz prowadzenia pojazdów na okres 5 lat. Skazany musi zapłacić też świadczenie pieniężne w wysokości 5000 złotych.