Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

XX DOŻYNKI POWIATU OSTRÓDZKIEGO

Tradycyjnie w niedzielne popołudnie (8 września), na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, ostródzianie i mieszkańcy powiatu świętowali zbiór tegorocznych rolniczych plonów.

Organizatorami XX Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie. W dożynkach uczestniczyli rolnicy oraz mieszkańcy z większości gmin i miast powiatu ostródzkiego oraz przedstawiciele samorządów. Święto Plonów po raz piąty z rzędu miało charakter integracji producentów żywności z jej konsumentami.
 
Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie.
 
Po części liturgicznej, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Edwarda Rawińskiego poprowadziła barwny korowód dożynkowy z kościoła na plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie.
 
W ramach oficjalnej części uroczystości, gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz – członek zarządu W-M Izby Rolniczej przywitali przybyłych gości. Honory Starościny i Starosty dożynek powiatowych pełnili Edyta i Marian Rodziewicz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Jarnołtowo, specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
 
Po oficjalnych przemówieniach nastąpiły prezentacje grup wieńcowych z poszczególnych gmin Powiatu Ostródzkiego oraz występy artystyczne.
 
W dwóch koronnych konkursach dożynkowych: powiatowym – na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy – 2019” oraz zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, w którym laureatów wieńcowych wyłaniała publiczność – zwycięzcą został wieniec z Gminy Małdyty. II miejsce w wieńcowym konkursie powiatowym uzyskał wieniec Gminy Dąbrówno, a III – Gmina Miłakowo.
 
Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały gminy: Ostróda, Łukta , Morąg, Miłomłyn.
 
W czasie kiedy komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców, publiczność mogła na scenie podziwiać piękno polskiego folkloru. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w oryginalnych strojach ludowych odtwarzali polskie tańce, pieśni i obrzędy wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem.
 
Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska gmin powiatu, a m.in., z Morąga, Miłomłyna, Dąbrówna, Grunwaldu, z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie oraz – Stowarzyszenia Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą” w Ostródzie, a także – wielu instytucji i firm rolniczych.  Stoiska, wystrojem oraz zapachem przygotowanych i serwowanych potraw, wabiły wszystkich uczestników dożynek.
 
W konkursie na stoisko dożynkowe wyróżniono wszystkie wystawiające się gminy oraz Stowarzyszenie Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą w Ostródzie.
 
Świętowanie uprzyjemniały występy artystyczne zespołów ludowych: z Gminy Morąg „Eurobabki”, z Gminy Miłakowo „Warmianki”, z Gminy Grunwald „Dybzaki”, z Gminy Dąbrówno „Antonówki”, z Gminy Miłomłyn „Mozaika”.
 
Podczas Dożynek Powiatu Ostródzkiego obecni byli m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Wioletta Rusinkowska oraz Marek Flak.
 
 
Źródło: Marika Kłosowska, powiat.ostroda.pl
 
WIęcej zdjeć z dożynek możecie zobaczyć w naszej fotogalerii – tutaj
 
 
EM

Comment here