Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Kronika 112

Droga wojewódzka Zawroty–Florczaki zamknięta. Znaleziono pociski artyleryjskie z II wojny światowej

Mieszkańcy i kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej nr 527 muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. W trakcie prowadzonych prac budowlanych przy modernizacji odcinka Zawroty–Florczaki natrafiono na niebezpieczne znalezisko z czasów II wojny światowej – pociski artyleryjskie.

Do odkrycia doszło dzisiaj (07.04), gdy ekipy budowlane prowadziły rutynowe roboty ziemne. W pewnym momencie koparka odsłoniła zardzewiałe, ale wciąż groźne pozostałości po dawnych działaniach wojennych. Pracownicy natychmiast przerwali roboty i powiadomili odpowiednie służby.

Droga została zamknięta na tym odcinku, a w okolicy wprowadzono strefę bezpieczeństwa. Władze apelują do mieszkańców, by nie zbliżali się do terenu działań saperów i stosowali się do poleceń służb porządkowych. Ewakuacja okolicznych domów nie była konieczna, ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

– To nie pierwszy raz, gdy podczas prac drogowych w naszym regionie natrafiamy na pamiątki po wojnie, ale kaliber jednego z pocisków budzi wyjątkowy niepokój – mówi jeden z urzędników nadzorujących przebieg inwestycji. – Na szczęście wszystko wskazuje na to, że służby działają sprawnie i profesjonalnie, więc sytuacja wkrótce wróci do normy.

Prace budowlane przy drodze 527 zostaną wznowione dopiero po całkowitym oczyszczeniu terenu i wydaniu odpowiednich zezwoleń przez wojsko.