Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

Drzewa nad Drwęcą w coraz gorszym stanie. Winne bobry czy urzędnicy?

Tym tematem zainteresowała nas mieszkanka placu 1000-lecia. Pani Basia jest zaniepokojona stanem drzew nad rzeką Drwęcą. Coraz więcej z nich jest pocięta przez bobry, które od kilku miesięcy zaczęły żerować w tym miejscu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy problem jest znany urzędnikom i co dotychczas w tej sprawie zrobiono. Niestety niewiele, ale powody zaskakują. Drzewa nie są miejskie!

Po sygnale od czytelniczki sprawdziliśmy jak wyglądają drzewa nad rzeką Drwęcą. Ostródzianka ma rację. Kilkanaście drzew jest dość solidnie podciętych przez bobry. Kilka zostało już powalonych. Napotkaliśmy jedno osiatkowane drzewo. To metoda, która uniemożliwia zwierzętom żer. Skierowaliśmy do urzędu miasta zapytania w tej sprawie. Odpowiedzi udzieliła nam Beata Janowiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

W 2024 roku wycięto jedno drzewo, które zostało podgryzione przez bobry i stwarzało zagrożenie bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. W bieżącym roku nie odnotowaliśmy takich przypadków. Drzewa, które rosną wzdłuż rzeki Drwęcy, na odcinku na wysokości budynku Urzędu Miasta w kierunku sklepu Netto, w znaczącej części znajdują się na terenie stanowiącym własność Skarbu Państwa, w stosunku do którego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykonuje prawa właścicielskie. W kwestii drzew, które rosną na działkach przylegających do ww. terenu i stanowiących własność Gminy Miejskiej Ostróda, tut. Organ niezależnie od zgłoszeń mieszkańców dokonuje oględzin drzew na ww. terenach.

Powalone drzewa nad Drwęcą w Ostródzie.

W ubiegłych latach urzędnicy chronili drzewa rosnące na działkach, które należą do miasta. Dodaje Beata Janowiak.

W zależności od stopnia uszkodzenia drzewa przez bobry i od oceny stanu fitosanitarnego drzewa, Gmina Miejska Ostróda wykonywała niezbędne prace, mające na celu zminimalizowanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Prace w tym zakresie polegały m.in. na zabezpieczeniu pni siatką metalową oraz wycince uszkodzonego drzewa.

Drzewo zabezpieczone przez Urząd Miasta w Ostródzie.

Jeśli działalność bobrów nasili się na działkach należących do miasta to urzędnicy zapowiadają kolejne siatkowania drzew. Prace mają być sfinansowane z budżetu Ostródy. Skierowaliśmy pytania o powalone drzewa przez bobry na terenach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Do tematu będziemy wracać w kolejnych artykułach.