SamorządInwestycje/Biznes

Dwór w Lubajnach nową atrakcją turystyczną? Wracamy do tematu odbudowy zabytku

Dwór w Lubajnach przestanie straszyć? Jak wiecie z naszej ostatniej publikacji, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzymał pozwolenie na odbudowę dworu w Lubajanch – LINK. To miejsce ma stać się nową atrakcją turystyczną w gminie Ostróda. Samorząd ma konkretne plany na kontynuowanie współpracy z KOWRem w sprawie przejęcia obiektu po inwestycji. W tej sprawie rozmawialiśmy z wójtem gminy Ostróda Bogusławem Fijasem.

Kontynuacja dobrych pomysłów

O ruinach dworu w Lubajnach zrobiło się głośno 2 lata temu. Wówczas w Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono koncepcję odbudowy zabytku. Inicjatorką spotkania była ówczesna radna gminy Ostróda, Anna Lewandowska. To ona namówiła do współpracy wójta Gminy Ostróda, Bogusława Fijasa i dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, Grzegorza Kierozalskiego. Podczas spotkania zaprezentowano koncepcję odbudowy pruskiego zabytku.

Spotknie w sprawie koncepcji odbudowy dworu w Lubajnach. Źródło: Gmina Ostróda

Jest pozwolenie na odbudowę dworu w Lubajnach

Z informacji, które uzyskaliśmy w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wiemy, że instytucja otrzymała już pozwolenie na budowę dworu w Lubajnach. Gotowy jest też projekt architektoniczny wraz z kosztorysem inwestorskim. Według szacunków inwestycja ma kosztować KOWR 24 964 009,63 zł brutto. Teraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa musi wygospodarować odpowiedni budżet i ogłosić przetarg.

Dwór w Lubajnach - wizualizacja Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Tak po odbudowie ma wyglądać pruski dwór w Lubajnach.

Dwór w Lubajnach ośrodkiem życia społecznego Gminy Ostróda

Nawet najlepiej wykonana odbudowa musi po zakończeniu inwestycji być pożyteczna dla mieszkańców. O rolę samorządu gminy Ostróda w tej inwestycji zapytaliśmy wójta Bogusława Fijasa.

Partycypować w kosztach nie możemy. Deklarujemy nadal, że możemy po odbudowie prowadzić to miejsce. Nie chodzi tu o świetlicę a o coś więcej. Tylko przyklasnąć, że ten pomysł sprzed dwóch lat jest realizowany pomimo zmiany władzy w tej rządowej agendzie. Mieliśmy zawsze dobre kontakty z KWORem. Jeśli jest dokumentacja i kosztorys to jest to milowy krok. Konkretnego pomysłu na zagospodarowanie nie ma, ale przy pomocy społeczników jak Anna Lewandowska możemy tam zrobić atrakcję turystyczną. Czekamy na kolejne decyzje w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Wójt Gminy Ostróda, Gobusław Fijas

Historia dworu w Lubajnach

Lubajny swoją historię wzięły od dóbr rycerskich, które Zakon Pruski przyznał w XIV wieku rycerzowi imieniem LUBE. Później majątek wędrował z rąk do rąk, żeby ostatecznie popaść w ruinę. Dwór a w zasadzie jego pozostałości są od 2000 roku ujęte w rejestrze zabytków. Obecnym właścicielem ruin, ale też ziemi wokół jest Skarb Państwa. 4 lata temu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zlecił zabezpieczenie ruin przed zawaleniem. Wówczas za 240 tysięcy złotych stalowymi podporami zabezpieczono ściany. Teraz dzięki inwestycji w odbudowę dworu Lubajny mogą stać się miejscem, które będą odwiedzać turyści. Pełną historię dworu w Lubajnach przeczytacie na stronie Dwory i Pałace Polski.