Inwestycje/Biznes

Ostróda: Wiczkowski nie spasował! Przychodnia przy Kościuszki zmienia wygląd

Przychodnia_Kościuszki_Ostróda

REKLAMA

Przychodnia przy ulicy Kościuszki, kosztem 2,1 mln zł, zmieni swój wygląd. Budynek zyska na estetyce, funkcjonalności, a przede wszystkim, dzięki termomodernizacji będzie mniej kosztochłonny. Zyskać mają na tym odwiedzający przychodnię pacjenci, pracownicy, jak i najemcy. Prace remontowe – zgodnie z planem, potrwają do listopada 2019 r.  

 

Po zrealizowanych jeszcze w ubiegłej kadencji samorządowej, projektach związanych z poprawą stanu infrastruktury służby zdrowia. Budowie nowego bloku operacyjnego oraz przeprowadzonej kompleksowej termomodernizacji budynku ostródzkiego szpitala. Starosta nie zwalnia tempa i realizuje nowe inwestycje. 

Łatwo nie było 

Termomodernizacja przychodni przy ul. Kościuszki to kolejna inwestycja starostwa. Jednak tu, z rozpoczęciem prac nie było tak łatwo. Projekt polegający na dociepleniu elewacji, wymianie stolarki okiennej oraz części instalacji w budynku, rodził się w bólach. Początkowo zarezerwowane środki, co przetarg okazywały się niewystarczające. Pomimo kilkukrotnych prób wyłonienia wykonawcy kończyły się niepowodzeniem, gdy już nawet zarządzające obiektem kierownictwo ostródzkiego szpitala, zaczynało powątpiewać w to, że uda się znaleźć brakujące pieniądze na remont? Wiczkowski konsekwentnie kolejne przetargi rozpisywał. W ostatniej chwili udało się wyłonić firmę, która podjęła się tego zadania. Gdyby procedura jeszcze się przedłużyła, powiat mógłby stracić przyznane przez Urząd Marszałkowski pieniądze. Tymczasem, jak widać na zdjęciach poniżej, udało się i to nie tylko na papierze. Prace idą pełną parą! 

Termomodernizacja 

Całkowity koszt inwestycji to 2 100 000 zł z czego 836 000 zł to otrzymane dofinansowanie, a 1 264 000 zł środki własne powiatu. Za te pieniądze, jeszcze w tym roku, zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej starostwa: 

Budynek ostródzkiej przychodni zdrowia przy ulicy Kościuszki zyska nowy estetyczny wygląd oraz poprawione zostaną jego właściwości termoizolacyjne.” 

W zakres prac wchodzi: docieplenie stropu, ścian piwnic i elewacji. Wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą kaloryferów. Dodatkowo zainstalowana zostanie nowa stolarka okienna i drzwiowa budynku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy. Trwają przygotowania – poza tym projektem, do wykonania remontu schodów wejściowych tak od ulicy Kościuszki, jak i Czarnieckiego. 

Będzie ładniej ale nie tylko  

O to, jakie korzyści dla mieszkańców i pacjentów wiążą się z tą inwestycją? Zapytaliśmy Wojciecha Palińskiego odpowiedzialnego za rozwój ostródzkiego szpitala. 

-Poza wizualnymi zaletami, które są oczywiste, odwiedzający nas pacjenci będą przyjmowani w lepszych warunkach. Sama termomodernizacja pozwoli nam (PZOZ Ostróda – przyp. red) na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania obiektu. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć tam, gdzie są najbardziej potrzebne, a ciągle ich brakuje, to znaczy bezpośrednio na leczenie i poprawę jakości świadczonych usług. 

Poprawią się także warunki pracy zatrudnionych tam osób. Obiekt będzie można jeszcze lepiej wykorzystać. Do tej pory część pomieszczeń pozostawała pusta. My ich nie wykorzystywaliśmy, a i chętnych na wynajem powierzchni, w budynku proszącym się o remont, trudno było znaleźć. – dodał Paliński 

Odrobina cierpliwości… 

Jednak, aby w przyszłości było lepiej, korzystający powinni liczyć się z utrudnieniami. Dlatego Starosta Ostródzki zwraca się z prośbą do mieszkańców powiatu, pacjentów i petentów budynku przychodni oraz podmiotów w nim funkcjonujących o cierpliwość, i wyrozumiałość w czasie prowadzenia prac budowlanych. Te, zgodnie z założeniami, powinny zakończyć się w listopadzie 2019r. 

REKLAMA