Inwestycje/Biznes

POWSTANIE STREFA ZAGROŻENIA PTASIĄ GRYPĄ W POWIECIE OSTRÓDZKIM

REKLAMA

Część powiatu ostródzkiego zostanie objęta (jeszcze nie ma rozporządzenia wojewody) strefą zagrożenia zakażenia ptasią grypą. To wynik ujawnienia tej choroby w jednej z ferm na terenie powiatu iławskiego. Procedury są przygotowane, rolnicy z gmin Małdyty i Miłomłyn czekają na oficjalne pismo z Olsztyna.

W miniony weekend na fermie indyków w Rąbitach w gminie Zalewo wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. W związku z tym, cały “wsad”, ponad 23 tysiące sztuk ptaków, musiał zostać poddany eutanazji. To jednak nie kończy sprawy.

Jak zawsze w tego typu przypadkach musi zostać wdrożona odpowiednia procedura mająca na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa. Powiatowy lekarz weterynarii w Ostródzie wysłał do wojewody pismo o wyznaczeniu strefy zagrożenia. Ma ona obejmować część gminy Małdyty i gminy Miłomłyn.

– Rozporządzenia wojewody jeszcze nie ma, ale będzie, bo tak postępuje się wtego typu przypadkach. W gminie Miłomłyn chodzi o dwie miejscowości – Ligi oraz Skarpa – mówi doktor Adam Zimodro, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie. – Nieco więcej miejscowości jest na terenie gminy Małdyty. To między innymi Klonowy Dwór, Fiugajki, Rybaki, Pleśno, Leszczynka Mała, Plękity czy Kanty. W sumie jest to szesnaście miejscowości w samej gminie Małdyty.

Utworzenie strefy zagrożenia to nie nakaz tylko zalecenie. Procedury mówią między innymi o zamykaniu drobiu, o dezynfekcji obuwia po wejściu i wyjściu z pomieszczeń, gdzie znajduje się drób, o tym że nie wolno poić ptactwa z oczek wodnych i kałuż.

migi

REKLAMA