Inwestycje/Biznes

W KOLUMBARIUM NA CMENTARZU PRZY UL. SPOKOJNEJ BĘDZIE MIEJSCE NA OKOŁO 400 URN

REKLAMA

Jakiś czas temu informowaliśmy Was już o nowym rozwiązaniu, które przygotowuje miasto na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej. Chodzi o kolumbarium. Teraz znamy więcej szczegółów dotyczących tej oczekiwanej przez wielu ostródzian nowości.

Kolumbarium to rodzaj grobowca z niszami na urny z prochami zmarłych. Budowla ta znana już była w czasach rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Wówczas budowano je pod ziemią. Współcześnie stawia się budowle naziemne.

Dzięki staraniom zarządcy cmentarza, MABK sp. z o.o, w zachodniej części Cmentarza Komunalnego przy ul. Spokojnej powstanie pierwsze w Ostródzie kolumbarium. To budowla składająca się trzech poziomowych segmentów, w których docelowo będzie miejsce dla około 400 urn z prochami zmarłych. Wokół kolumbarium wydzielona zostanie strefa „sacrum” z zielenią i ławeczkami.

Dodajmy, że pochówki kremacyjne (z urnami) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tylko w tym roku takich pochówków na terenie cmentarza przy ul. Spokojnej było już 50.

Inwestycja ta pozwoli na zaoszczędzenie miejsca na pochówki tradycyjne, a tym samym na wydłużenie okresu działalności nekropolii. Budowa kolumbarium powinna zakończyć się w 2020 roku.

Przygotowali: Agnieszka Przytomska, Andrzej Sarzała.

REKLAMA