Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Inwestycje/Biznes

Jak dojdziemy do autostrady? Wojskowi wywrócili plany drogowców. Jest nowy wariant budowy ekspresowej piątki!

Prędzej czy później Ostróda zyska bezpośredni dostęp do autostrady A1. My jesteśmy pewni, ale pozostałe miasta z regionu lobbują i walczą o przebieg planowanej ekspresowej piątki. Ta ma być motorem napędowym na zachodniej części regionu. Dotychczas znane plany budowy zostały jednak zrewidowane. Jeden z wariantów został zakwestionowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Drogowcy musieli dokonać zmian, ale nakreślili też nowy – 4. wariant przebiegu ekspresówki, która na razie kończy się w Wirwajdach.

Droga znów na desce kreślarskiej

Dotychczas znane były trzy warianty przebiegu ekspresowej piątki od Wirwajd do Nowych Marz:

  • WM W1 – wariant iławski, który zakłada dwa węzły IŁAWA ZACHÓD i IŁAWA POŁUDNIE. O ten wariant zabiegają nasi sąsiedzi, dla których to szansa na obwodnicę miasta. Tu są jednak uwagi co do liczby zjazdów. Według niektórych Iława powinna mieć w tym wariancie 3 zjazdy z ekspresówki.
  • WM W2 – wariant lubawski, który zakłada poprowadzenie ekspresówki bliżej Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. Wówczas Iławę całkowicie ominie rozwój związany z budową drogi ekspresowej.
  • WM W3 -wariant kompromisowy zakłada, że droga zostanie poprowadzona najkrótszym możliwym odcinkiem, ale wówczas Iława może liczyć tylko na jeden węzeł POŁUDNIE. Do niedawna to ten wariant był według drogowców najbardziej ekonomiczny do realizacji.

Ministerstwo Obrony Narodowej wkroczyło do akcji po tym jak Wojsko Polskie zakwestionowało przebieg wariantu kompromisowego. Powodem był przebieg w pobliżu miejscowości Sędzice w gminie Biskupiec. Drogowcy musieli przeprojektować ponad 8 kilometrów wariantu WM W3. Dodatkowo wytyczono nowy czwarty wariant drogi. Jest to połączenie wariantu W1 i oraz W3.

Na razie nie wiadomo który wariant zostanie ostatecznie wybrany do realizacji. Obecne przeprojektowanie wydłuży czas do rozpoczęcia inwestycji. Według planów 90-kimoetrowy odcinek trasy S5 ma powstać do 2033 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 5 miliardów złotych.