Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

Jod – właściwości i dawkowanie

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu mikro- i makroelementów. Jednym z nich jest jod, którego niedobór jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ powoduje nieprawidłową pracę narządów i gruczołów. Te osoby, które zmagają się z niedoborami tego pierwiastka, powinny sięgnąć po jod w tabletkach. Jak go dawkować i jakie ma właściwości?

  • Co wiemy o jodzie

Jod występuje przede wszystkim w wodzie morskiej, która jest jego największym źródłem. Z tego też powodu znajdziemy go w rybach i „owocach” morza. Obecny jest także w produktach spożywczych codziennego użytku (np. warzywa, jaja, mleko), jeśli tylko pochodzą z miejsc, w których pierwiastek ten znajdował się w glebie i włączył się do łańcucha pokarmowego.

Oprócz zastosowania w chemii czy medycynie, jod jest bardzo istotnym pierwiastkiem dla zdrowia człowieka. Do organizmu dostaje się wraz z pożywieniem lub podczas wdychania aerozolu morskiego. W rejonach południowych, gdzie jodu jest mniej, spożywa się jodowaną sól kuchenną lub – u osób cierpiących na silne niedobory – podaje się  jod w tabletkach.

  • Skutki niedoboru jodu

Przy niedoborach jodu dochodzi do niedoczynności tarczycy, jej powiększenia oraz powstawania wola. Jod jest też niezbędny do produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny oraz trójjodotyroniny), które wpływają na prawidłowy rozwój przysadki mózgowej, nerek, serca i mięśni. Nieprawidłowa praca tarczycy utrudnia także zajście w ciążę, osłabia koncentrację i powoduje ospałość.

Nic więc dziwnego, że u osób z niedoborami, jod w tabletkach jest niezbędny dla zdrowia. Chroni bowiem przed niedoczynnością tarczycy (która gromadzi prawie 75% jodu zawartego w organizmie). Przypadłość ta jest szczególnie groźna dla małych dzieci (może spowodować opóźnienie rozwojowe) oraz dla ciężarnych (niedobór jodu prowadzi do uszkodzenia mózgu płodu).

  • Nadmiary jodu

Oczywiście nie tylko niedobór, ale i nadmiar jodu może mieć opłakane skutki. Jeśli więc na co dzień stosujemy dietę bogatą w jod i jednocześnie – bez konsultacji z lekarzem endokrynologiem – suplementujemy ten pierwiastek, może dojść do zatrucia jodem, który objawia się na kilka bardzo niebezpiecznych i nieprzyjemnych sposobów.

Objawem może być na przykład metaliczny posmak w ustach, ślinotok, trądzik, alergie, podrażnienie żołądka, nadmiar śluzu w oskrzelach a także – w ostrych przypadkach – biegunki, wymioty i białkomocz. Jest to wynik nadczynności tarczycy, która może też prowadzić do nadpobudliwości, bezsenności oraz zaburzeń miesiączkowania.

  • Dawkowanie

Jod w tabletkach można kupić w każdej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej, jak na przykład na stronie www.aleleki.pl. Tabletek nie wolno jednak przyjmować bez konsultacji z lekarzem i nie znając stężenia jodu we własnym organizmie. Jego ilość u zdrowej, dorosłej osoby, powinna wynosić około 30-50 mg. Suplementowanie można rozpocząć tylko wtedy, gdy jodu mamy mniej.

Osoby dorosłe nie powinny przyjmować więcej niż 150 µg na dobę, a kobiety ciężarne 220 µg. Większa dawka wynika z faktu, że rozwijający się płód korzysta z zasobów jodu matki. Dzieci natomiast, powinny przyjmować jod w dawkach zależnych od ich wieku, zgodnie z zaleceniami lekarza.

  • Jakie jeszcze właściwości ma jod?

Oprócz zagwarantowania prawidłowej pracy tarczycy i właściwej pracy jej hormonów, jod reguluje wzrost i podział komórek oraz prawidłową syntezę hormonów płciowych. Odpowiada także za odporność: stymuluje organizm do ochrony przed wirusami, grzybami i bakteriami a także przed rozwojem komórek nowotworowych. 

Jeśli więc chcemy zachować nasze zdrowie w dobrej kondycji, powinniśmy dbać o to, aby nasza dieta była bogata w jod. Jeśli jednak nie jest to wystarczające działanie, niezbędne jest zażywanie jodu w tabletkach. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego na własną rękę.