Były Dyrektor Centrum Kultury w Ostródzie Julian Pawłowski wygrał sprawę w Sądzie Pracy w Ostródzie przeciwko Burmistrzowi Miasta Ostróda Zbigniewowi Michalakowi w sprawie swojego odwołania.
Sąd Rejonowy w Ostródzie zasądził odszkodowanie na rzecz Juliana Pawłowskiego w wysokości blisko 22 tysięcy zł, za niezgodne z prawem odwołanie ze stanowiska dyrektora CK. Wyrok jest nieprawomocny.
Zastępca Burmistrza Miasta Agnieszka Majewska-Pawełko w rozmowie z nami przyznała, że Sąd Rejonowy w Ostródzie zasądził odszkodowanie na rzecz Juliana Pawłowskiego w wysokości blisko 22 tysięcy zł. Jednocześnie oddalając wniosek (skarżącego-przyp. red.) w przedmiocie przywrócenia do pracy.
Przypomnijmy, że Julian Pawłowski z dniem 16 kwietnia został odwołany przez Burmistrza z zajmowanego stanowiska. Cała sprawa ma swój początek w marcu 2020, gdy zaczęły obowiązywać różne obostrzenia związane z epidemią, w tym dotyczące organizacji imprez, koncertów i działalności domów kultury.
11 marca Burmistrz Zbigniew Michalak wydał komunikat, w którym możemy przeczytać:
Odwołane zostają wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe realizowane przez podmioty i jednostki miejskie, czyli: Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Muzeum w Ostródzie, Centrum Kultury, w tym Miejską Bibliotekę Publiczną i Amfiteatr. Obiekty te nie będą udostępniane i wynajmowane podmiotom zewnętrznym, ani zwiedzającym.
10 dni później, 21 marca Centrum Kultury zorganizowało online w sali kameralnej ostródzkiego amfiteatru, koncert Zespołu Łydka Grubasa. Obserwowało go około 10 tys. internautów. Koncert został przerwany przez policję.
Jak mogliśmy przeczytać w zarządzeniu Burmistrza odwołującym Juliana Pawłowskiego ze stanowiska, były dyrektor CK został odwołany:
… z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem tj. § 6 ust. 1 pkt 1 lit. c), ust. 1 pkt 2 w zw. z § 7 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w zw. z art. 100 § 1 w zw. z art. 94 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, które to naruszenie polegało na udostępnieniu pomieszczeń amfiteatru w Ostródzie i zorganizowaniu w dniu 21 marca 2020 r. koncertu streamingowego zespołu Łydka Grubasa, wbrew poleceniu Burmistrza Miasta Ostróda, co stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Odwołanie było równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Jak pisaliśmy powyżej wyrok jest nieprawomocny, a w zakończonej przed Sądem Rejonowym sprawie, stronom przysługuje apelacja do instancji wyższej. Najprawdopodobniej będziemy mieli kolejną odsłonę tego sporu gdyż – jak udało nam się dowiedzieć – miasto zapowiada, że będzie apelować w tej sprawie. Jednak z ostateczną decyzją wstrzymuje się do czasu analizy uzasadnienia zapadłego rozstrzygnięcia.