Ludzie

KOLEJNE OBOSTRZENIA – OGRANICZENIA ZGROMADZEŃ, PRZEMIESZCZANIA SIĘ, WYCHODZENIA

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Lukasz Szumowski poinformowali o kolejnych krokach w walce z epidemią koronawirusa. Wprowadzone zostają kolejne obostrzenia.

REKLAMAPremier podziękował wszystkim, którzy  umożliwiają Polakom dostęp do sklepów, aptek, pracownikom wszystkich służb oraz wolontariuszom, którzy pomagają osobom z najwyższej grupy ryzyka. Jednak jak podkreślił premier, potrzebne są kolejne kroki, aby zatrzymać przyrost zakażeń i dlatego zostają wprowadzone nowe, dodatkowe obostrzenia. Szczególnie w trosce o osoby starsze. Do nich premier zaapelował ponownie, o niewychodzenie z domów.

Robimy to dlatego, bo widzimy, ze  w krajach, gdzie tych przypadków jest ponad 20 tysiecy, służba zdrowia przestaje być wydolna. Dochodzi do selekcji chorych – nie chcemy dopuścić do tych strasznych rzeczy w Polsce. Chcemy by wróciła normalność – powiedział Mateusz Morawiecki

Jak powiedział premier, nie można spocząć na laurach, spodziewamy się dużego przyrostu zachorowań, dlatego musimy modyfikować na bieżąco.

REKLAMA  • Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. To trudna faza, bo będzie dotyczyć każdego z nas. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi odłóżmy na później, Ta sytuacja wymaga od Polaków ogromnej dyscypliny, bo dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć przyrost zachorowań.
  • Ograniczenia w poruszaniu się komunikacji publicznej – nie może być tłoku. Dozwolona jest tylko połowa miejsc siedzących dopuszczalnych w autobusach, pociągach, tramwajach. Zostawmy te miejsca to dla tych którzy muszą się przemieszczać – do apteki, do sklepu czy dla tych, którzy nie mogą przejść na prace zdalną – zaapelował premier.
  • Ograniczenie zgromadzeń do absolutnego minimum – maksymalnie nie więcej niż dwie osoby nie powinny się spotykać, wyjątek to najbliższa rodzina
  • Ograniczenie wyjść z domu do absolutnego minimum – do sklepu, aptek, pracy, czy wyjść z psem,  czyli wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb.
  • Ten zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Wszyscy rozumiemy, jaka jest intencja wdrożenia tych reguł
  • W rozporządzeniu będzie mowa o tym, że nawet jeśli wychodzimy, powinniśmy zachować odległość między sobą do co najmniej 1,5 metra
  • Msze w kościołach maksymalnie do pięciu wiernych
  • Policja będzie oceniać, czy wyjścia z domu są pilne
  • Niedopuszczalne jest gromadzenie się np na placach zabaw

Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć. W tym rozporządzenia będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wyjście po zakupy, do apteki, wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na razie obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

Więcej informacji