Kronika 112

KOLEJNY DZIEŃ W REGIONIE – NOWE PRZYKŁADY ŁAMANIA KWARANTANNY I INNYCH PRZEPISÓW

Kolejne osoby na Warmii i Mazurach przekonały się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały nałożone na mieszkańców. Osoby lekceważące przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie nas wszystkich przekonały się, że policjanci nie mają pobłażania wobec ich nieodpowiedzialnej postawy.

Reklama

Tylko w ciągu jednej doby (02.04.2020) policjanci na Warmii i Mazurach stwierdzili w trakcie pełnionych służb 8 naruszeń związanych z nałożonymi kwarantannami oraz 85 przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych

Elbląg

W związku z zakazami wynikającymi z trwającego stanu epidemii, policjanci przeprowadzili w czwartek 2 kwietnia działania na ulicach Elbląga. Ich efektem były kontrole Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej i innych służb.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który przed godz. 22:00 zatrzymywał samochody przy ul. Robotniczej w Elblągu. Na miejsce przyjechał patrol. 48-latek był pijany. Powiedział, że był u znajomych i nie ma zamiaru podporządkować się do żadnych ograniczeń. Trafił do policyjnej celi. W jego przypadku będzie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

Kolejna sytuacja miała miejsce przy al. Jana Pawła II. Wobec dwóch mężczyzn, spacerujących bez celu, którzy zlekceważyli przepisy dotyczące gromadzenia się w stanie epidemii, policjanci skierowali wnioski do sądu o ukaranie.

Również na terenie Modrzewiny, a dokładnie na ul. Kwiatkowskiego gromadzili się na parkingu miłośnicy nocnego jeżdżenia po Elblągu. Nieformalny zlot zakończył się pouczeniami i mandatami z art. 54 kodeksu wykroczeń. Wobec lekceważącej postawy obowiązujących obostrzeń, policjanci nałożyli 5 mandatów po 500 zł. Podobna sytuacja miała miejsce na ul. Warszawskiej tam funkcjonariusze nałożyli 2 takie mandaty.

Z kolei na ulicy Lotniczej ukarana została matka 15-letniego chłopca, który sam jeździł rowerem wokół placu zabaw. Dziecko zostało przekazane matce, a ona otrzymała mandat w wysokości 100 zł.

Giżycko

Policjanci z Giżycka podjęli interwencję wobec nieletnich, którzy w środę 1 kwietnia kilka minut po godz. 17:00 mieli przebywać na jednej z ulic bez nadzoru i opieki osoby dorosłej. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Chłopcy w wieku 13 i 9 lat tłumaczyli, że dziadek zostawił ich w mieszkaniu, a sam wyszedł. Nakazał aby sami wrócili do swojego domu i dlatego też wyszli z mieszkania. Chłopcy zostali przewiezieni do miejsca zamieszkania, gdzie matka potwierdziła, że byli pod opieką dziadka. W trakcie wyjaśniania całej sytuacji dziadek przyznał, że chłopcy byli u niego i kazał im wrócić rowerami do domu. Mężczyzna poinformował, że zna obecne zasady poruszania się i obowiązujące obostrzenia w związku z panująca epidemią. I chociaż jak twierdził „nic się nie przecież nie stało”, to sprawa trafi do sądu.

Kolejna interwencja miała miejsce w czwartek 2 kwietnia kilka minut po godz. 19:00. Policjanci zauważyli nieletniego, który na ich widok przyśpieszył i raptownie zmienił kierunek drogi. Szybko jednak został ujęty. 17-latek powiedział policjantom, że zna ograniczenia dotyczące poruszania się, które związane są z trwającą epidemią, ale pomimo tego wyszedł do kolegów. Matka, która przybyła na miejsce poinformowała, że wiedziała o tym, że syn wyszedł do kolegów. Kobieta została ukarana mandatem karnym.

Olsztyn

W czwartek 2 kwietnia wieczorem funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Barczewie otrzymali zgłoszenie, że na terenie jednego z zieleńców gromadzi się grupa osób. Na miejscu policjanci zastali trzech mężczyzn w wieku od 34 do 41 lat. Wszyscy mieli świadomość o obowiązujących ograniczeniach, co do gromadzenia się, które świadomie zlekceważyli. Policjanci ukarali grupę osób mandatami w wysokości 500 złotych za naruszenie przepisów w sprawie ogłoszenia na obszarze kraju stanu epidemii.

Olsztynek

Do podobnego zdarzenia doszło w Olsztynku. Wieczorem policjanci interweniowali w stosunku do 16-latki i 17-latka, którzy złamali obowiązujące zakazy dotyczące przemieszczania się i gromadzenia się. Nieletni zostali przekazani ich opiekunom. Natomiast funkcjonariusze sporządzili dokumentacje do sądu rodzinnego.

Dobre Miasto

Tego samego dnia funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście podczas patrolowania ulic przy jednym ze sklepów zauważyli dwóch mężczyzn pijących alkohol. 41- i 45-latek również świadomie naruszyli obowiązujące przepisy, w związku z czym policjanci sporządzili stosowną dokumentację z interwencji, która trafi do sądu.

Biskupiec

Z kolei policjanci z Biskupca otrzymali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na terenie miasta  słychać głośne krzyki i rozmowy utrudniające sen sąsiadom. Policjanci na miejscu zastali trzech mężczyzn i kobietę, którzy zorganizowali spotkanie towarzyskie „zakrapiane” alkoholem. Za swoje zachowanie wszyscy zostali ukarani mandatami w kwocie 500 złotych.

Pasym

Policjanci ze Szczytna zostali poinformowani przez mieszkańców Pasymia, że w środę późnym wieczorem 1 kwietnia około godz. 22:45 jeden z mieszkańców objęty domową kwarantanną pojawił się na stacji paliw. Policjanci potwierdzili, że 27-latek wszedł na teren sklepu i zaczął robić zakupy. Następnie podszedł do kasjerki i chciał zapłacić za towar. Gdy ta wiedząc, że ma do czynienia z osobą objętą kwarantanną odmówiła, oburzony 28-latek wyszedł ze stacji benzynowej, wsiadł do samochodu i odjechał w stronę Szczytna. Funkcjonariusze nawiązali kontakt z mężczyzną, który potwierdził, że był na „małych zakupkach”. Jak stwierdził, wydawało mu się, że „po zakupy, to on może wyjść”. 27-letni mieszkaniec gminy Pasym popełnił wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń. Został poinstruowany, że ma nie opuszczać miejsca pobytu na czas kwarantanny. Wkrótce ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Szczytno

Około godz. 15:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy, skierował policjantów z referatu patrolowo – interwencyjnego na jeden z parkingów położonych na terenie miasta. Z informacji jakie dotarły do policjantów wynikało, że czterech młodych mężczyzn spotkało się przed jednym z bloków, a następnie wsiadło do pojazdu marki Golf i urządzili tam sobie spotkanie. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili, że 20-letni mieszkaniec gminy Szczytno, dwóch 19-letnich mieszkańców Szczytna i 19-letni mieszkaniec Grudziądza zorganizowali sobie „imprezę w aucie”. Mężczyźni słuchali muzyki i pili alkohol. Funkcjonariusze nałożyli na nich mandaty karne w kwocie po 500 złotych każdy z art. 54 kodeksu wykroczeń, który mówi o naruszeniu przepisów o zachowaniu się w miejscach publiczny w związku z ogłoszona na terenie kraju pandemią koronawirusa i nakazali im rozejście się.

Policja Warmińsko-Mazurska